ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Дубліні розпочався суд у великій справі про застряглі в Росії літаки

Велика Епоха
Міжнародний аеропорт Внуково в Москві, Росія. (istockphoto)

Деякі з найбільших у світі лізингодавців літаків зіткнулися зі своїми страховиками в залі суду в Дубліні у вівторок на початку багатомісячної боротьби за страхові відшкодування на суму приблизно 2,5 мільярда євро (2,7 мільярда доларів), пов'язані з літаками, що застрягли в Росії, пише Reuters.

Лізингодавці подали позови до десятків страховиків по всьому світу у зв'язку зі збитками на суму щонайменше 8 мільярдів доларів після того, як понад 400 літаків не змогли покинути Росію, коли західні санкції через війну в Україні змусили розірвати договори оренди.

Другий і третій за величиною лізингодавці у світі, SMBC і Avolon, а також BOC Aviation, CDB Aviation, Nordic Aviation Capital і Carlyle Aviation Partners, подають свої позови в Ірландії, де перебувають у власності або управлінні понад 60% орендованих літаків у світі.

Lloyd's of London, Chubb і Fidelis входять до числа страховиків, які оскаржують претензії.

Плутанина в термінах

Деякі страховики відмовляються від виплат, стверджуючи, що фізичної втрати літаків ще не відбулося або що літаки ще перебувають у процесі повернення у власність. Інші стверджують, що лізингодавці добровільно розірвали договори лізингу або що санкції Заходу не дозволяють страховикам надавати страхове покриття.

Різноманітність аргументів, наведених юристами, зокрема питання про те, чи стосується це тільки вужчих полісів «військового ризику», чи також ширшого страхування «всіх ризиків», «викликає збентеження і плутанину», заявив суду старший юрисконсульт Пол Ґаллахер, виступаючи у вступному слові від імені чотирьох лізингодавців.

«Страховики не можуть домовитися про значення своїх власних полісів», — сказав Галлахер, який першим виступив під час вступної заяви орендодавців, яка триватиме до 19 червня. Очікується, що розгляд справи триватиме близько семи місяців.

Найбільша справа

За словами представника судової служби, ця справа — найбільша за кількістю адвокатів, яку будь-коли розглядали в Ірландії, і вона відбувається в імпровізованому суді, оскільки жодна зала суду в країні не є достатньо великою, щоб умістити 180 юристів, які, як очікують, будуть присутні щодня.

У вівторок близько 50 адвокатів були допущені до зали суду, розташованої в офісі відкритого планування, і ще стільки ж спостерігали за процесом по відеозв'язку в прилеглій колишній їдальні.

Найбільший у світі лізингодавець літаків, ірландська компанія AerCap, розглядає свої страхові претензії у Високому суді Лондона, а в жовтні має розпочатися розгляд, який юристи компанії назвали «мега-судовим». Інші лізингодавці звернулися з позовами до США.

З моменту подачі позовів лізингодавці уклали з Росією мирові угоди на загальну суму понад 2,5 мільярда доларів за більш ніж 100 літаків, право власності на які перейшло до російських авіакомпаній.