ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Понад 4 тисячі ув'язнених виявили бажання вступити до лав ЗСУ (ВІДЕО)

Велика Епоха
Ув'язнені гуляють тюремним подвір'ям під час заходу для ЗМІ, що рекламує пропозицію уряду щодо призову деяких засуджених до армії, у тюремній колонії в Київській області, Україна, 30 травня 2024 року. (REUTERS/Thomas Peter)

Україна звернулася до набору ув'язнених для участі в протистоянні з військами РФ, і наразі заявки подали понад чотири тисячі осіб.

За умовами угоди, запропонованої урядом, строки ув'язнення, що залишилися, будуть погашені незалежно від їхньої тривалості — якщо ув'язнені погодяться служити в армії без відпустки до кінця війни. Після цього їм буде надано умовно-дострокове звільнення.

«Моя мати була в істериці... Я тут уже п'ять років — залишився рік, і я йду на війну", — сказав один із підписантів, Микола Рибалка, агентству Reuters на подвір'ї своєї в'язниці в Київській області.

Рибалка, який сказав, що сидить за крадіжку, є одним із 129 ув'язнених у колонії з 700 осіб, які подали заяву про вступ до лав ЗСУ, за даними міністерства юстиції.

«Знаєте, п'ять років за цими стінами накладають свій відбиток. Ти багато чого побачив і багато чого зрозумів. Ти вже нічого не боїшся", — сказав він.

«Між військовими командирами існує конкуренція за наймання (ув'язнених), оскільки не вистачає робочої сили, тому вони дуже хочуть отримати доступ до цих людей», — сказав міністр юстиції Денис Малюська журналістам, які відвідали в'язницю в четвер.

Присутні на пресконференції вербувальники з 3-ї та 5-ї штурмових бригад України загалом оцінили мотивацію ув'язнених як високу.

Представник 5-ї бригади, який представився Владиславом, повідомив Reuters, що його бригада набрала близько 90 осіб із цієї в'язниці і продовжує набирати інших. Він сказав, що тих, хто приєднається до його бригади, буде розподілено в окремі підрозділи, які складатимуться тільки з ув'язнених, і що командири будуть уважно стежити за ними.

Представник 3-ї бригади Олег Петренко заявив, що його бригада не ставитиметься до засуджених інакше, ніж до інших чоловіків. «Ми не бачимо різниці між звичайними мобілізованими та ув'язненими».

Заявки схвалюють не всім ув'язненим

В Україні не допускаються до служби ув'язнені, засуджені за певні злочини. До таких злочинів належать убивство двох і більше осіб, ненавмисне вбивство в нетверезому стані, сексуальні злочини, державна зрада та корупція.

Міністерство юстиції повідомило, що наразі заявки на службу в армії подали 4564 ув'язнених. Вони мають пройти медичний огляд і отримати схвалення суду. Схвалення отримали вже понад 1700 осіб.

Малюська сказав, що сподівається, що більшість заявників почнуть служити приблизно через два місяці.

Агентство Рейтер було запрошене в будівлю місцевого суду і побачило, як суддя схвалив заяву людини, яка відбуває покарання за збройне пограбування. Він спілкувався по відеозв'язку з в'язниці, і процес зайняв близько 10 хвилин.

Суддя Дмитро Ткаченко сказав, що за останній тиждень він і ще двоє суддів розглядали від 10 до 20 таких справ на день. Із приблизно 100 справ дві було відхилено, причому обидві через те, що заявники передумали.

Згідно з новим законом, 782 ув'язнених уже були звільнені з в'язниць і передані збройним силам.

Двадцятитрирічний Віталій Яценко, який відбуває семирічний термін за продаж наркотиків, сказав, що сподівався вступити в армію на початку російського вторгнення, але йому не дозволили. Тепер він подав заяву про призов до армії.

«Перш за все, я хочу допомогти своїй країні. І я хочу, щоб суспільство зрозуміло, що в людей є можливість реабілітуватися».