ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Таїланд звинувачують у депортації уйгурів та інших біженців до Китаю

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Таїланду Сретта Тавісін під час зустрічі з Сі Цзіньпіном у Пекіні, 19 жовтня 2023 року. (PRC Ministry of Foreign Affairs)

«Відвідайте Таїланд» — такий заклик можна побачити на тисячах плакатів, що вихваляють природну та культурну красу цієї азійської країни. Однак навряд чи це гарна пропозиція, коли йдеться про біженців із Китаю та інших недемократичних країн.

У доповіді, опублікованій організацією Human Rights Watch, йдеться про те, що протягом останніх десяти років уряд, спецслужби та поліція Таїланду співпрацюють із Китаєм у залякуванні, переслідуванні та депортації на батьківщину дисидентів, на яких там чекають в'язниця, катування або смерть. Human Rights Watch зазначає, що Таїланд не ратифікував Конвенцію про біженців. Однак він є учасником Конвенції ООН проти катувань, що містить положення про невидворення прохачів притулку назад до країн, де їм загрожують тортури.

Для Китаю ця історія починається з активістів демократичного руху Цзяна Ефея і Дуна Гуанпіна, депортованих до Китаю 2015 року, незважаючи на наявність у них статусу біженця УВКБ ООН і підтвердження посольства Канади в Бангкоку, що їхнє переселення до Канади схвалено. Відсидівши три з половиною роки в Китаї, Дун втік до В'єтнаму 2020 року, де його заарештували та депортували до Китаю 2022 року.

Гуя Міньхая, гонконгсько-шведського письменника, викрали в Таїланді 2015 року і привезли назад до Китаю. Також відомий випадок, коли у 2015 році 109 уйгурів із турецьким громадянством депортували до Китаю.

Таїланд звинувачують у депортації уйгурів та інших біженців до Китаю

У 2018 році правозахисниця Сянь Лі прибула до Таїланду як біженка. Її переслідували й змушували зустрітися з китайськими представниками. Тільки рішуче втручання американських дипломатів дало їй змогу вилетіти до США, де їй надали притулок.

Автори доповіді підозрюють, що між урядами Таїланду і Китаю існують секретні угоди про затримання і депортацію до Китаю прохачів притулку. Подібні угоди, імовірно, існують із Камбоджею і Лаосом, з огляду на долю кількох дисидентів, які втекли до Таїланду з цих країн, а також, можливо, з В'єтнамом, зазначено в доповіді.

Схоже, що підтримувати хороші відносини з Китаєм і його союзниками для Таїланду важливіше, ніж виконувати свої міжнародні зобов'язання у сфері прав людини та захищати біженців від незаконних затримань і тортур.

За матеріалами BITTER WINTER