ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Свобода преси в Гонконзі погіршилася після ухвалення Закону про національну безпеку: звіт

Велика Епоха
Демонстрант показує плакат під час мітингу на підтримку свободи преси в Гонконзі, 2 березня 2014 року. (PHILIPPE LOPEZ/AFP via Getty Images)

14 червня Інститут вивчення журналістики Reuters при Оксфордському університеті опублікував звіт "Цифрові новини 2023".

У звіті зазначається, що після введення в дію Закону про національну безпеку Гонконгу (NSL) свобода преси в цьому спеціальному адміністративному районі продовжує руйнуватися, і рейтинг свободи преси значно знизився.

Інститут вивчення журналістики Reuters провів онлайн-опитування з січня по лютий 2023 року щодо довіри до 15 гонконзьких ЗМІ.

Три прокомуністичні рупори, "TVB News", "Bastille News" і "Dot Dot News", посіли перші позиції в рейтингу серед ЗМІ з найнижчою довірою — 26, 25 і 23 відсотки відповідно.

Колишній заступник голови ради директорів "Television Broadcasting Co., Ltd.", материнська компанія "TVB News", Лі Жуйган є членом Комуністичної партії Китаю (КПК). Він був директором Шанхайської медіагрупи (SMG). Лі також заснував компанію CMC Holdings, яка нині є основним акціонером TVB.

"Bastille News" — це онлайн-ЗМІ, засноване 2013 року і пов'язане з "Sing Tao News Group", що займає аналогічну прокомуністичну позицію.

"Dot Dot News" — онлайн-ЗМІ, засноване 2016 року, афілійоване з "Hong Kong Ta Kung Wen Wei Media Group".

У звіті є двосторінковий розділ, присвячений Гонконгу, і одна сторінка коментарів, написаних професором Френсісом Лі Лап-фунгом, доцентами Чан Чі-ман і Чень Сюань-тінгом зі Школи журналістики та комунікації Китайського університету Гонконгу (CUHK), які співпрацюють з Інститутом журналістики Reuters з 2017 року.

У своєму звіті тріо описує тривалу ерозію свободи преси в Гонконзі після оприлюднення 2020 року суперечливого Закону про національну безпеку, який продовжує чинити політичний вплив на гонконзькі новинні ЗМІ та журналістів. "Ці та інші події, як-от пряма критика високопоставлених урядовців на адресу основних газет, які публікували матеріали, що негативно зображували місцевий та китайський уряди, сприяли стрімкому зниженню свободи преси в Гонконзі".

Три академіки CUHK процитували "Всесвітній індекс свободи преси 2023", опублікований організацією "Репортери без кордонів" (RSF), у якому рейтинг Гонконгу різко впав із 80-го місця 2021 року до 140-го. У 2002 році Гонконг посідав 18-те місце у світі й колись був найвільнішим медіаринком в Азії.

У статті згадується, що інформаційне агентство "FactWire" стало четвертою новинною організацією, яку закрили після введення NSL. До цього така ж доля спіткала "Apple Daily", "Stand News" і "Citizen News".

У статті згадується, що "FactWire" було засновано 2015 року за допомогою краудфандингу. Вона відома своїми журналістськими розслідуваннями, що розкривають політичні та соціальні питання в Гонконзі та Китаї. У повідомленні про припинення діяльності в червні 2022 року не було вказано жодних конкретних причин для закриття.

Крім того, Клуб іноземних кореспондентів (FCC) у Гонконзі оголосив у 2022 році про скасування премії Human Rights Press Awards, яку присуджують із 1996 року. У квітні минулого року голова FCC Кіт Річбург пояснив членам клубу, що "залишаються значні області невизначеності, й ми не хочемо ненавмисно порушувати закон".

Уряд Гонконгу тепер вимагає, щоб ліцензовані безоплатні теле- і радіоканали транслювали програми на теми "Національна освіта", "Національна ідентичність" і "Закон про національну безпеку" щонайменше 30 хвилин на тиждень.

У статті також згадується, що хоча гонконзькі ЗМІ стикаються з усіма вищезгаданими труднощами, все ще є кілька колишніх журналістів з нечинних ЗМІ, які створили низку новинних сайтів за останні кілька років. До них належать "The Witness" і "HK Court News", що відображають заклопотаність і інтерес громадськості до деяких судових справ.

Існує також новинний сайт "Колектив", метою якого є повідомляти про людей і події, слідкувати за владою й домагатися правди професійно та неупереджено. Інші, такі як "Channel C", "Mill Milk" тощо, являють собою альтернативні нові відеоканали для виробництва м'якого новинного контенту.

За матеріалами The Epoch Times USA