ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Шольц хоче, щоб Румунія приєдналася до Шенгену — до кінця року (ВІДЕО)

Велика Епоха
Канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Румунії Клаус Йоганніс під час інавгураційного візиту німецького політика в залі почесних гостей палацу Котрочень у Бухаресті. (Soeren Stache/dpa)

Понад десять років Румунія чекає на приєднання до Шенгенської зони без прикордонного контролю. Австрія, зокрема, останнім часом чинила опір цьому кроку. Тепер канцлер Шольц посилає сигнал у Бухаресті.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц наполягає на тому, щоб Румунія приєдналася до європейської Шенгенської зони без прикордонного контролю до кінця цього року. "Німеччина твердо стоїть на боці Румунії", — заявив Шольц після зустрічі з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом у Бухаресті.

Мета полягає в тому, щоб країна "нарешті отримала повноправне членство в Шенгенській зоні вже цього року". За словами канцлера, зараз Румунія виконала всі необхідні для цього вимоги. Йоханніс також висловив упевненість, що вступ може бути досягнутий до кінця року.

Безпосередньо перед від'їздом канцлера до Бухареста стало відомо про важливий проєкт співпраці між двома країнами у зв'язку з війною в Україні. Виробник зброї Rheinmetall створює в сусідній країні центр технічного обслуговування і логістики для танків, гаубиць і військових автомобілів, які постачаються українським збройним силам із Заходу. Сервісна станція в Сату-Маре поблизу румунсько-українського кордону має розпочати роботу вже у квітні, повідомив агентству dpa представник компанії. Шольц привітав цей крок.

Йоханніс: "Вступ консолідує Шенгенську зону"

Румунія, як і Болгарія, з 2011 року чекає на вступ до Шенгенської зони, до якої зараз входять 27 країн, у тому числі 23 держави ЄС. Востаннє вступ не відбувся у грудні, головним чином через опір Австрії. Уряд у Відні обґрунтував свою відмову тим, що занадто багато мігрантів прибувають до Австрії нелегально через Румунію.

Країни ЄС Румунія і Болгарія вже застосовують частину Шенгенських правил, але контроль на внутрішніх кордонах ЄС з ними досі зберігається. Нові члени можуть бути прийняті лише одноголосно.

Шольц заявив, що в усіх переговорах з європейськими партнерами він працюватиме над тим, щоб приєднання до Шенгенської зони було успішним вже цього року. Він сказав, що є всі ознаки того, "що це можна зробити вже зараз". Йоханніс подякував Шольцу за "активну допомогу" Німеччини.

Зустріч з президентом Молдови

Шольц також хоче зустрітися з президентом Молдови Маєю Санду в другій половині дня разом з Йоханнісом. Колишня радянська республіка з 2,6 мільйонами жителів розташована між Румунією та Україною.

Хоча Молдова не прагне до НАТО, вона хоче приєднатися до Європейського Союзу. У червні країна отримала статус кандидата разом з Україною. Німеччина та інші країни ЄС підтримують Молдову великими сумами грошей. На трьох донорських конференціях минулого року було зібрано понад мільярд євро — великі гроші для країни, річний економічний обсяг якої, за останніми підрахунками, становить близько 14 мільярдів доларів США.

Минулого року уряд Німеччини також пообіцяв Молдові військову допомогу. У січні перші з 19 бронетранспортерів Piranha були передані молдовським збройним силам.

Молдова політично розділена між проєвропейськими і проросійськими силами. Російські солдати дислокуються в сепаратистському регіоні Придністров'я, вузькій смузі землі на кордоні з Україною, з 1990-х років. Вважається, що там також знаходиться величезний склад боєприпасів з радянських часів.