ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай знову заявляє про «реформи та відкритість», демократичний світ налаштований скептично (ВІДЕО)

Велика Епоха
Новий прем'єр-міністр Китаю Лі Цян махає рукою у Великому залі народних зборів, Пекін, Китай, 13 березня 2023 року. (Lintao Zhang/Getty Images)

Новий прем'єр-міністр Китаю Лі Цян підтвердив політику «реформ та відкритості» керівної Комуністичної партії Китаю (КПК) під час форуму в Боао кілька днів тому. Однак спостерігачі вважають, що, поки існує КПК, фундаментальна політика та економічна ситуація не зазнають значних змін.

Лі Цян виступив із програмною промовою на Боаоському форумі — щорічній зустрічі вищих керівників країн Азії, що відбулася в Китаї 30 березня, — і заявив: «Хоч би що відбувалося у світі, ми завжди дотримуватимемося реформ і відкритості».

Він також сказав, що буде вжито нових заходів щодо розширення доступу, оптимізації бізнес-середовища та гарантування реалізації проєктів, щоб усі країни світу могли розділити «дивіденди» від розвитку Китаю.

Раніше вищі керівники КПК теж давали аналогічні обіцянки. Однак на практиці Пекін жорстко обмежує роботу іноземних компаній.

У середині березня на три місяці було припинено діяльність пекінської філії компанії Deloitte і накладено величезні штрафи. Потім наприкінці березня було проведено обшук в американській фірмі, що займається розслідуваннями в Шанхаї, й затримано п'ятьох співробітників. Також було затримано співробітників пекінського офісу японської фірми.

За останні 30 років КПК проводила політику «реформ та відкритості» колишнього лідера Ден Сяопіна, яка привернула величезну кількість іноземних інвестицій і надала китайським підприємцям і приватним підприємствам велику автономію. У результаті китайська економіка КПК швидко розвивалася.

Сі Цзіньпін із приходом до влади став придушувати приватний сектор і закривати країну від зовнішнього світу, що багато спостерігачів розцінюють як «рух назад».

Спостерігачі вважають, що зміна тону КПК останніми місяцями має умовний характер, а не є зміною її фундаментальної позиції та політики щодо іноземних компаній і приватного сектора.

Лі Шаомінь, професор міжнародного бізнесу в Університеті Old Dominion у Вірджинії, сказав 30 березня в інтерв'ю The Epoch Times, що будь-які зміни в риториці КПК переслідують тільки одну мету — «зберегти однопартійну диктатуру назавжди», а «все інше є вторинним».

Минулого тижня китайський гігант електронної комерції Alibaba був розділений. Його засновник Джек Ма позбавлений контролю над своїми компаніями з 2020 року.

Лі додав: «Єдина визначеність політики КПК — це її невизначеність. Загальний напрямок КПК і Сі дуже зрозумілий — використовувати міць всієї країни для впливу на решту світу; використовувати ідею КПК для формування та зміни світового порядку».

Для досягнення цієї мети, за словами Лі, «КПК може використовувати свої національні ресурси для перекуповування політиків та еліт по всьому світу, а також використовувати свій величезний ринок для завдання удару у відповідь по країнах, які її критикують».

«Водночас, вона може енергійно розвивати свою військову міць, щоб конкурувати з демократичними країнами».

За матеріалами The Epoch Times USA