ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Після заяви про "синдром раптової смерті" тіло Навального так і не видали родичам (ВІДЕО)

Велика Епоха
Людмила Навальна, мати покійного російського опозиціонера Олексія Навального, і адвокат Василь Дубков прибувають до регіонального управління Слідчого комітету Росії в місті Салехард Ямало-Ненецького округу, Росія 17 лютого 2024 року. (REUTERS/Максим Шеметов)

У суботу матері Олексія Навального повідомили, що її син помер від "синдрому раптової смерті" і що його тіло не буде передано родині до завершення розслідування.

Навальний, 47-річний колишній адвокат, знепритомнів і помер у п'ятницю після прогулянки в колонії "Полярний вовк" у Харпі, приблизно за 1900 км на північний схід від Москви, де він відбував тридесятирічний термін, повідомили в тюремній службі.

Західні лідери на чолі з президентом США Джо Байденом віддали належне мужності Навального і звинуватили президента Володимира Путіна в тому, що він несе відповідальність за цю смерть. Кремль назвав реакцію Заходу неприйнятною і "очманілою". Путін поки не прокоментував смерті Навального.

69-річна мати Навального, Людмила, при мінус 30 градусів за Цельсієм у суботу відвідала колонію, де загинув її син.

Прессекретарка Навального Кіра Ярмиш повідомила, що їй вручили офіційне сповіщення про смерть, у якому вказано час смерті — 14:17 за місцевим часом 16 лютого.

"Коли адвокат і мати Олексія приїхали в колонію сьогодні вранці, їм повідомили, що причиною смерті Навального став синдром раптової смерті", — повідомив Іван Жданов, який очолює Фонд боротьби з корупцією Навального, на соціальній медіаплатформі X.

"Синдром раптової смерті" — це розпливчастий термін для позначення різних кардіологічних синдромів, які викликають раптову зупинку серця і смерть.

За словами його команди, також було незрозуміло, де перебуває тіло Навального. Його матері сказали, що тіло відвезли в Салехард, місто поруч із тюремним комплексом, але коли вона приїхала до моргу, він був закритий.

Пошуки тіла

За словами Ярмиш, коли адвокат Навального звернувся в морг, там сказали, що тіла Навального у них немає.

Пізніше співробітники заявили, що тіло не буде видано до завершення розслідування, хоча раніше їм повідомили, що слідство не виявило слідів злочину.

"Зараз у нас немає доступу до тіла, ми не знаємо точно, де воно знаходиться, і ми вимагаємо, щоб російська влада негайно віддала тіло Олексія його родині", — сказав Ярмиш в інтерв'ю.

Спроби вшанувати пам'ять

Росіяни принесли сотні квітів і фотографій Навального до меморіалів у Москві та інших російських містах, але потім їх прибрали в чорні мішки якісь люди.

У суботу в центрі Москви кілька десятків троянд і гвоздик залишилися лежати на снігу біля пам'ятника жертвам радянських репресій, що розташований у затінку колишньої будівлі КДБ на Луб'янській площі.

Біля меморіалу "Стіна скорботи" на проспекті, названому на честь радянського фізика і дисидента Андрія Сахарова, росіяни поклали квіти до фотографій Навального. Одне з послань свідчило: "Ми не забудемо і не пробачимо".

Група моніторингу протестів "ОВД-Инфо" повідомила, що з моменту оголошення про смерть Навального на мітингах і акціях на його пам'ять по всій Росії було затримано понад 270 осіб.

Противники Путіна заявили, що смерть Навального ілюструє, наскільки небезпечною стала путінська Росія через 32 роки після того, як 1991 року розпад Радянського Союзу приніс надії на краще майбутнє.

"Олексій не помер — його було вбито", — заявила прессекретарка Навального Ярмиш. "Ми втратили нашого лідера, але ми не втратили наші ідеї та наші переконання".