ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Після вбивства жінки у Болгарії критикують закон, який "не захищає від насильства незаміжніх" (ВІДЕО)

Велика Епоха
Жінки обіймають одна одну під час маршу за гендерну рівність і проти насильства щодо жінок у Міжнародний жіночий день, Софія, 8 березня 2019 року.

9 березня Христина Благоєва, 32-річна мешканка столиці Болгарії, звернулася до асоціації "Анімус", неурядової організації, що надає консультації та підтримку жертвам домашнього насильства. Вона розповіла, що напередодні чоловік, з яким у неї були стосунки, погрожував їй убивством.

Менш ніж через місяць її тіло було знайдено в багажнику автомобіля з двома кулями в грудях. 7 квітня її партнеру, Калояну Каймакчійскі, було висунуто обвинувачення у вбивстві. Прокуратура заявила, що найімовірнішим мотивом було те, що Благоєва розірвала стосунки, пише Radio Free Europe.

Ця справа знову викликала дискусію про закон про домашнє насильство, який, на думку правозахисників та експертів у галузі права, призвів до загибелі десятків жінок. Консервативні фракції в парламенті блокують будь-які спроби внесення змін до закону, посилаючись на "гендерну ідеологію" і "традиційні християнські цінності".

Юлія Андонова з болгарського фонду PULSE, що надає підтримку жертвам домашнього насильства, каже, що чинний закон про домашнє насильство "не працює" і являє собою "застаріле" розуміння людських відносин, що не відповідає сучасним реаліям.

Чинний закон розглядає домашнє насильство як "будь-який акт фізичного, сексуального, психічного, емоційного або економічного насильства... вчинений щодо осіб, які перебувають у родинних стосунках, перебувають або перебували в сімейних відносинах чи у фактичному шлюбному партнерстві".

Це визначення не є достатньо широким, кажуть ті, хто закликає законодавців внести поправки до закону. "Подумайте про те, скільки людей перебувають у подібній ситуації. У них є бойфренди, але вони не живуть разом, бо молоді й живуть із батьками, або розлучені, мають дітей і ведуть незалежний спосіб життя, або просто живуть окремо, багато працюють і проводять разом лише вихідні", — каже Андонова.

Хоча в Болгарії немає офіційної, узгодженої статистики щодо кількості жертв домашнього насильства, міністр внутрішніх справ Іван Демерджиєв заявив цього місяця, що кількість таких випадків зростає.

Після вбивства Благоєвої громадськість і ЗМІ ставили запитання про те, чому Асоціація "Анімус" не повідомила про те, що трапилося, в поліцію. І Асоціація "Анімус", і Фонд PULSE заявили, що, якби вони повідомили про цей випадок у МВС, Благоєва, ймовірно, не отримала б необхідного їй захисту.

"Якби Христина [Благоєва] подала таку заяву [про судову заборону], навряд чи будь-який суд взагалі допустив би її до розгляду", — сказала Катя Крастанова з Асоціації "Анімус" в інтерв'ю РСЕ/РС. Враховуючи, що Благоєва не жила зі своїм партнером, її випадок не вважається домашнім насильством за болгарським законодавством.

Не маючи можливості отримати заборонний судовий наказ, єдиним способом захисту для таких людей, як Благєєва, є звернення до поліції із заявою про погрози вбивством і переслідування. Але і Крастанова, і Андонова кажуть, що в більшості випадків це неефективно. На відміну від заборонного ордера в разі домашнього насильства, прокуратура повинна зібрати докази для порушення справи, перш ніж пред'явити обвинувачення, а цей процес може зайняти місяці, надто довгі для тих, хто, як Благоєва, гостро потребує захисту.

Відео за темою: