ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Італійці борються із синіми крабами, які загрожують екосистемі, додавши їх у своє меню (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Італійці борються з навалою хижих блакитних крабів з позиції, виробленої століттями кулінарної майстерності: якщо ви не можете їх перемогти, з'їжте їх.

Рибалки, лобістські групи і захисники довкілля б'ють на сполох з приводу ризиків, пов'язаних з літнім зростанням популяції інвазивних видів, що швидко розмножуються. Краби пожирають запаси вугрів, молюсків і мідій і завдають шкоди рибальським мережам.

Фермерська лобістська група Coldiretti та асоціації рибалок провели цього літа низку заходів, спрямованих на те, щоб познайомити італійські смаки з основною стравою американської літньої кухні. Нові пункти меню свідчать про потенційно руйнівну загрозу для морської екосистеми та рибальства Італії, зокрема, для врожаю молюсків, що є ключовим інгредієнтом для іншої основної страви італійської кухні — спагеті алле вонголе.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН за 2021 рік, Італія є найбільшим виробником молюсків у Європі та третім у світі після Китаю та Південної Кореї.

Синій краб — сильний і швидкий плавець, ненажерливий і агресивний їдець, який не має природних хижаків, окрім рибалок, — поставив італійських виробників молюсків і мідій у кризове становище. За оцінками рибопромислової групи Federagripesca, цього року постраждало понад 50% вироблених молюсків.

Італійський уряд виділив 2,9 млн євро на боротьбу з навалою, що знищує врожай молюсків, але тепер проблема стосується й інших видів рибницьких господарств у різних частинах Італії.

У лагуні заповідника Орбетелло блакитні краби пожирають сібаса і вугра — цінний зимовий улов, який протягом століть підтримував місцеву економіку і був одним із головних інгредієнтів багатьох традиційних страв. Вугри зустрічаються без голів або розірваними на шматки. Рибалки часто знаходять порвані сітки, з яких вирвалася вся риба.

"Він агресивний, швидкий, це тварина з неприйнятним інтелектом. Ми боремося з цим блакитним крабом, але він сильніший за нас, бо їх дуже багато", — каже Марко Джудічі, який займається рибним ловом у лагуні Орбетелло вже понад 40 років. У нього навіть є бойовий шрам: на одному великому пальці є сліди від краба, який ледь не зламав йому ніготь клешнею.

З американських берегів Callinectes Sapidus поширився по всьому світу, ймовірно, будучи занесеним у баластні води з суден, і процвітає в Середземному морі, причому не тільки в Італії, а й в Албанії, Іспанії та Франції. Ще минулого року на тосканському узбережжі краби були великою рідкістю. Тепер же навряд чи який-небудь дерев'яний рибальський човен повернеться до причалу без десятків блакитних крабів на борту.

"З погляду екології блакитні краби є справжньою проблемою, оскільки вони нападають на молодь риб, вугрів і порушують харчовий цикл риб, бо харчуються молюсками, мідіями та устрицями", — каже П'єрлуїджі Піро, президент кооперативу La Peschereccia.

"На жаль, їхня чисельність зростає в геометричній прогресії, оскільки вони, схоже, знайшли ідеальне місце проживання в лагуні Орбетелло", — сказав Піро.

Самка синього краба виробляє близько півмільйона ікринок на рік, а за деякими оцінками — до 2 млн. Морські біологи вважають, що підвищення температури моря може сприяти їхньому поширенню і розмноженню.

"Зазвичай у певну пору року, коли температура води опускається нижче 10 градусів за Цельсієм, цей краб живе погано, але тепер ідеальна температура тримається 12 місяців на рік", — каже Енріка Франкі, морський біолог з Університету Сієни.

На відміну від північно-східної Італії, де крабів виловлюється так багато, що більшість із них неможливо продати, у Тоскані поки що майже всі краби перепродаються ресторанам і супермаркетам, які кілька тижнів тому почали виставляти їх на свої рибні прилавки.