ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вчені заявили, що виверження вулкана в Тонга було найбільшим з будь-коли зареєстрованих

Велика Епоха
Супутниковий знімок підводного виверження вулкана Тонга, що досягає стратосфери, 15 січня 2022 року. (AAP Image/Tonga Meteorological Services, Government of Tonga)

Виверження вулкана у Тонга у січні стало найбільшим атмосферним вибухом, зафіксованим з часів виверження Кракатау в Індонезії у 1883 році, стверджують вчені.

Королівство Тонга постраждало від підводного виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай і цунамі, що сталося 15 січня, яке стерло з лиця землі ціле село на одному з невеликих островів Тонга і забрало життя щонайменше трьох людей.

Робін Матоза, доцент Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, очолював 76 учених у дослідженні виверження вулкана в Тонга, яке було опубліковано 12 травня у журналі Science.

У дослідженні виверження вулкана описується як «надзвичайно потужний вибух», який породив «широкий спектр атмосферних хвиль, що спостерігаються у всьому світі за допомогою різних наземних та космічних приладів».

Вчені помітили, що низькочастотні хвилі атмосферного тиску, відомі як хвилі Лемба, обігнули Землю принаймні чотири рази в одному напрямку і тричі у протилежному протягом шести днів після виверження.

«Амплітуди тиску від піка до піка хвилі Лемба в залежності від відстані показують, що імпульс атмосферного тиску, породжений виверженням вулкана Хунга, можна порівняти з виверженням вулкана Кракатау в 1883 році», — заявили вони.

Виверження вулкана Тонга викликало іоносферні збурення. Звук можна було почути на відстані 10 000 кілометрів на Алясці, де була помітна послідовність вибухів.

«Атмосферні хвилі від головного виверження Хунга мали значно сильніший вплив. Незвичайні зміни рівня моря чи цунамі у Тихому океані стали спостерігатися раніше, ніж прогнозувалося. У тому числі в Карибському та Середземному морях», — йдеться у дослідженні.

Тим часом дані місії NASA Ionospheric Connection Explorer і супутників Swarm Європейського космічного агентства показують, що виверження викликало «ураганні вітри» та «незвичайні електричні струми» в іоносфері через кілька годин після того, як воно сталося.

Шлейф підіймається над Тонга під час виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга Хаапай. Знімок зроблений японським метеорологічним супутником Himawari-8, 15 січня 2022 року. (National Institute of Information and Communications Technology (NICT)/Handout via Reuters)

НАСА заявило 10 травня, що виверження вулкана відправило в небо «гігантський шлейф газів, водяної пари та пилу», спричинивши великі перепади тиску в атмосфері, що призвело до формування сильних вітрів.

Група вчених на чолі з Брайаном Хардінгом, фізиком з університету Каліфорнії в Берклі, оприлюднила результати дослідження, опублікованого в Geophysical Research Letters.

«Вулкан створив одне з найбільших коливань у космосі, які ми спостерігали в сучасну епоху», — сказав Хардінг у своїй заяві. «Це дозволяє нам перевірити погано вивчений зв'язок між нижніми шарами атмосфери та космосом».

Виверження також розірвало єдиний волоконно-оптичний кабель зв'язку Тонга, що сполучає країну із зовнішнім світом. У квітні НАСА заявило, що виверження підводного вулкана було в «сотні разів» сильнішим за ядерний вибух у Хіросімі.

«Для порівняння, за оцінками вчених, вулкан Сент-Хеленс вибухнув 1980 року з потужністю 24 мегатонни, а Кракатау вибухнув 1883 року з енергією 200 мегатонн», — йдеться у заяві НАСА.

За матеріалами The Epoch Times USA