Середа, Чер 16, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Учені розробили прозору деревину, яка замінить скло (ВІДЕО)

П'ятниця, 31 липня 2020 року

Вчені США розробили унікальний матеріал — прозору деревину, яка пропускає світло й одночасно є міцнішою від скла. У майбутньому нова технологія зможе замінити скло та пластик і суттєво змінити технології в будівництві.

Кадр з відео: whatevvervideos/youtube.com
Розробниками «прозорого дерева» стали хіміки з Мерілендського університету в Коледж-Парку, повідомляє Birdinflight. Для створення цього матеріалу використовувалася звичайна деревина, яка оброблялася майже до повного видалення кольорових домішок.

На першому етапі деревину піддавали двогодинній високотемпературній обробці у водному розчині натрієвого лугу та з'єднань, які розщеплюють лігнін. Лігнін — це суміш ароматичних полімерів, яка утворює задерев'янілі стінки рослинних клітин. Саме молекули лігніну і надають деревині характерний колір.

Кадр з відео: whatevvervideos/youtube.com
На наступному етапі на отриману прозору «розм´якшену» деревину вчені нанесли прозору епоксидну смолу. Смола, хоча й не є екологічно чистою, але підвищує міцність прозорої деревини у 4—5 рази.

В результаті зі звичайної деревини вийшов матеріал підвищеної міцності, із електропровідністю ще меншою, як у скла, він зберігає здатність до біорозкладнення, чого не можна сказати про пластик.

Матеріал зберігає пористу природну структуру, яку можна заповнити газом або рідиною для отримання потрібних додаткових властивостей. Таким чином, «прозора деревина» можна знайти досить широке застосування.

Кадр з відео: whatevvervideos/youtube.com
«Чесно кажучи, ми самі були здивовані тим, наскільки високого ступеня прозорості нам вдалося досягти, — розповів один із учених, Льян Бін Ху. — Цілком можливо, що в певних областях застосування ця технологія зможе повністю замінити скло та інші оптичні матеріали».

Кадр з відео: whatevvervideos/youtube.com
Поки вчені змогли виготовити фрагмент розміром не більше 12 х12 см і товщиною від частки міліметра до 1 см. Найближчим часом планується налагодити процес отримання прозорої деревини будь-якого розміру.

Новий матеріал може бути використаний для виробництва будівельних матеріалів, меблів, теплозберігаючих вікон. Відомо, що в холодну пору року тепло стрімко витікає через вікна, тому що скло має високу теплопровідність. У той же час прозора деревина здатна не тільки проводити світло, але і могла б виконувати функцію ізоляції набагато надійніше і значно знизити витрати на опалення.

Прозора деревина також може застосовуватися у виробництві більш точного оптичного обладнання, яке раніше виготовлялося зі скла або пластику.

Опис технології автори представили в журналі Advanced Materials.

Раніше «Велика Епоха» розповідала про вікна SolarWindows, що виробляють електроенергію.

Comments   

загрузка...