Понеділок, Лип 26, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Американець заразився відразу трьома хворобами після укусу кліща

П'ятниця, 14 травня 2021 року

 

Лікарі виявили у сімдесятирічного чоловіка відразу три кліщеві інфекції: бореліоз, анаплазмоз і бабезіоз. Він звернувся в клініку Портленда зі скаргами на біль в щиколотці і лихоманку. Три кліщеві інфекції одночасно в однієї людини зустрічаються досить рідко і зазвичай протікають важче. Випадок опублікували в BMJ Case Reports.

Укус кліща може нести з собою відразу кілька інфекцій: енцефаліт, бореліоз, ріккетсиоз, бабезіоз і анаплазмоз.

Borrelia burgdorferi, що викликає хворобу Лайма, відкрили в 1982 році. Перший симптом бореліозу — мігруюча еритема, яка характерна для локалізованої стадії. Потім боррелії поширюються по всьому організму і викликають запальні процеси в різних внутрішніх органах людини. Анаплазмоз і бабезіоз зустрічаються не так часто. Ураження цими збудниками властиві неспецифічними симптоми: лихоманка, озноб, болі в м'язах, слабкість. Бабезіоз і анаплазмоз особливо небезпечні для людей з імунодепресією, а у здорових молодих людей можуть ніяк себе не проявляти або маскуватися під ГРВІ.

Випадок одночасного протікання трьох інфекцій описав Ліа Грант (Leah Grant) з колегами з відділення внутрішніх хвороб клініки Орегона і Південно-Західного Вашингтона. В клініку звернувся чоловік 70 років, який скаржився на нудоту і лихоманку, а також біль у щиколотці. Чоловік нещодавно повернувся від родичів з Массачусетсу, де багато часу проводив в лісовій зоні. Він згадав, що помітив почервоніння і набряк щиколотки, подумав, що це укус комахи, і самостійно застосовував крем на основі гідрокортизону. Після двох днів без поліпшень чоловік звернувся до свого лікаря, і той виписав йому антигістамінні і антибактеріальні засоби. Через три тижні до болю в нозі додалася лихоманка і нудота.

У лабораторних аналізах у пацієнта виявили анемію, тромбоцитопенію, а також підвищення трансаміназ, що найчастіше говорить про поразку печінки. Лікарі вирішили перевірити у нього антитіла до основних збудників кліщових інфекцій і виявили антитіла відразу до трьох збудників: Borrelia burgdorferi (хвороба Лайма), Anaplasma phagocytophilum (анаплазмоз) і Babesia microti (бабезіоз). Для лікування хвороби Лайма та анаплазмозу пацієнту призначили доксициклін, а для лікування бабезіозу — атовакуон і азитроміцин. Поліпшення стану спостерігалося вже на другий день після початку терапії, але навіть через рік після захворювання у чоловіка збереглися симптоми ураження периферичних нервів у місті укусу.

Випадки захворювання декількома хвороб, які переносяться кліщами не так вже й рідкісні, особливо часто другою інфекцією приєднується хвороба Лайма. Найчастіше в цьому випадку захворювання протікає у важчій формі. Лікарі радять тестувати пацієнта відразу на кілька інфекцій, якщо стан не поліпшується через добу лікування одним препаратом. При своєчасному лікуванні на ранніх стадіях ураження оборотні, хоча у деяких пацієнтів окремі симптоми не проходять або з'являються знову через якийсь час.

В ролі резервуара для інфекцій, що переносяться кліщами, можуть виступати тварини, які абсолютно не страждають від них. Білоногі хом'ячки стають носіями боррелій, але самі захищені від них генетично. Вчені сподіваються, вивчивши геном цих гризунів, дізнатися більше про лікування і запобігання хвороби Лайма.

 

Comments   

загрузка...