• Великдень. Традиції прикрашання яєць

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Субота, 23 квітня 2011 року
З незапам'ятних часів усі народи світу вважали яйце прототипом Всесвіту, джерелом життя всього, в тому числі й людини. Писанка сягає своїм корінням у ведичну культуру Стародавньої Індії та Ірану, а також Давньої Греції.

Міф про створення світу оповідає про те, що до народження всього сущого, Рід знаходився в яйці, він містив природу обох статей. Відокремлюючи від себе жіночу основу, світову душу, Рід розколов яйце. Всесвіт виник із жертовних частин цього божества після того, як він приніс себе в жертву. Створюючи світ, Рід відтворювався сам, заповнюючи собою все. Ідея смерті та воскресіння Рода, втілення його крові і плоті - атрибутом всього цього й стала писанка. В християн яйце асоціювалося з родючістю землі, з відродженням природи, яке починається з приходом весни.

Традиційно звичай фарбування яєць пов'язують з ім'ям Марка Аврелія - римського імператора, в день народження якого одна з кур знесла яйце, зовні забарвлене червоними крапками. Це було тлумачено як щасливе передвістя народження майбутнього імператора. Так, з 224 року в римлян закріпився звичай дарувати один одному пофарбовані яйця. Пізніше цей звичай був перейнятий християнами, які, в свою чергу, вклали в нього інший зміст. Червоний колір яйця символізував кров Христа.

Існує безліч легенд і сказань про крашанку, і всі вони, як правило, мають християнське походження. За однією з легенд, що існує на Україні, розповідається про те, що під час розп'яття Ісуса Христа кров з його ран стікала на камені, і кожен камінь, на який потрапляла його кров, перетворювався на крашанку.

Існує й інша легенда фарбування яєць. За цією легендою, після смерті Христа сім іудеїв зібралися на бенкет, на якому серед страв були варені яйця і смажена курка. І ось, під час бенкету, один з присутніх, згадавши про страту, що відбулася, сказав, що на третій день Ісус воскресне. Господар будинку заперечив: "Якщо курка на столі оживе, а яйця стануть червоними, тоді він воскресне". За мить яйця стали червоними, а курка ожила.

За традицією, крашанками називаються яйця, пофарбовані в один колір, якщо ж при цьому на загальному кольоровому тлі позначалися цяточки, плями і смужки іншого кольору - це була крапанка. Писанками називали яйця, розфарбовані від руки різними візерунками.

Різниця між крашанкою (варене яйце, забарвлене одним кольором) і писанкою, полягає в тому, що писанку завжди розписували сирою, оскільки вона зберігала в собі живе зародження. Ще одна відмінність полягає в тому, що писанки ніколи не розбивали, ними тільки обмінювалися. В цьому також приховано таємний зміст: семантика писанки несе в собі інформацію про Всесвіт та його устрій, головна цінність якого - життя. Розбивання писанки стародавні прирівнювали до кінця світу. Обмін писанками - обмін життєво важливою інформацією про світ, про його закони. Такий обмін сприяє підтримці світової рівноваги.

Писанку та крашанку можна вважати певною подобою зашифрованого міфу: їх демонстрація на святі Великодня рівнозначна звістці про Творіння. З приходом християнства, писанка, символізуючи велику жертву Первопредка Роду, стала частиною християнської традиції і символом жертви Христа. У великодніх обрядах писанка, як і раніше, зберігала в собі язичницький зміст.
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...