• Про новорічну ялинку і зелені гілки

  • Неділя, 2 січня 2010 року
Різдвяна ніч не завжди була тією священною ніччю, яку ми знаємо сьогодні. Більшість європейських народів відзначали в цей час свято зимового сонцестояння.
 
У четвертому столітті культ Мітри та інші святкові традиції дохристиянського періоду суперничали з Римо-католицькою церквою. Різдво Христове мало все для того, щоб християнське свято стало єдиним.

Таким чином, народження Ісуса 25 грудня було оголошено святом і вперше відзначено в Римі в 354 році.

Крім того, ялинки - не християнський символ. Вічнозелене дерево обіцяло людям, які відчували себе частиною природи, продовження життя після зими, було символом безсмертя в циклі створення, існування та занепаду, зародженням нової фази в циклі. Вічнозелені рослини символізують життєву силу, їх наряджають і прикрашають. Свічки, зірки з соломи, солодощі та саморобні прикраси, майстерно зроблені мініатюри з вати, а також фігурки зі скла, намиста і срібний, покритий латунню або позолочений «дощ» і до цього дня прикрашають дерева в Німеччині.

У деяких регіонах Німеччини на ялинці з’являється й солоний огірок, який як «різдвяний огірок» повинен бути знайдений першим. Дитина, яка його знайшла, не торкаючись до дерева, отримує особливий подарунок. Компанії, що виробляють ялинкові прикраси, в даний час пропонують три різні розміри скляних огірків з урахуванням віку дітей. Походження «різдвяного огірка» залишається неясним, але він має велику популярність в Сполучених Штатах як традиційний німецький «чарівний овоч».

Протягом тривалого часу перебуває під охороною закону вічнозелений падуб (гостролист) з червоними ягодами використовувався для святкового оздоблення будинку на Різдво. Така традиція збереглася з дохристиянського періоду. В кельтській міфології першою половиною року править король Ілекс (гостролист), а іншою половиною - король Ок (дуб).

У британській різдвяній пісні Deck the Hall також згадується Ілекс. Перший рядок звучить так: Deck the halls with boughs of holly, що означає «Прикрасити зал гілками падуба», тобто гілками Ілекс.

Кінниці і кімнати для захисту від зла були прикрашені колючими гілками.

Різдво і Ханука

В єврейській традиції близьким до християнського Різдва святом є Ханука. Під час Хануки в дітей канікули, в цей час заведено дарувати їм іграшки і давати гроші.

Іудейське слово Ханука означає «освячення». Витоки свята вогнів - Хануки – беруть початок в другому столітті до нашої ери. Євреї повстали проти утиску їх релігії і способу життя з боку еллінських сирійців. Після успішного повстання вівтар у опоганеному храмі був знову освячений. У євреїв був тільки невеликий шматочок масла для освячення, щоб запалити світло в храмі. Вони запалили світло, і дивним чином масла вистачило для освітлення храму протягом восьми днів. За словами рабина, доктора Джоела Бергера, «найважливішою церемонією свята Ханука є щовечірнє запалювання світла в восьмисвічному канделябрі. В цього свічника вісім відгалужень, що відповідає восьми дням свята».

Якщо грудень для більшості християн - це прогулянки різдвяними ярмарками і шоколад у вигляді Санта-Клауса, розкладений на прилавках в супермаркетах, то деякі релігійні меншини, а також більшість євреїв, додержуються своїх традицій. Люди, які піддавалися переслідуванню, поневоленню, і чия віра була пригнічена, мають особливий зв'язок зі своєю культурною спадщиною.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...