ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вікова дегенерація жовтої плями зростає, але ця давня спеція може врятувати зір

Велика Епоха
Шафран може коштувати цілий статок, але він дуже корисний для здоров'я. (New Africa/Shutterstock)

Вікова макулярна дегенерація сітківки ока (ВМД) є основною причиною втрати зору людей старше 50 років. У США від макулярної дегенерації страждають понад 10 мільйонів людей. На щастя, є стародавня спеція, що забезпечує певний захист.

Макула — це невелика пляма в центрі сітківки. Вона потрібна для центрального зору, щоб бачити предмети прямо перед собою. Коли макула ушкоджується, це обмежує здатність бачити предмети у центральній зоровій зоні.

При прогресуванні вікової макулярної дегенерації у центрі зору утворюється розмита область. Крім того, предмети можуть здаватися не такими чіткими та яскравими, як раніше. Кольори здаються бляклими. Втрата центрального зору може заважати повсякденній діяльності, такій як розпізнавання осіб, читання, керування автомобілем, робота або домашні справи.

Крім віку, найбільшим фактором ризику розвитку ВМД є куріння. До інших факторів ризику відносяться сонячне опромінення, високий кров'яний тиск та ожиріння.

Відомо, що у людей, які займаються спортом, їдять зелені листові овочі та рибу, ризик розвитку цього захворювання нижчий.

Нещодавні дослідження показали, що деякі поживні речовини захищають від прогресування ВМД.

Знижують ризик розвитку ВМД на різних стадіях такі поєднання вітамінів та мінералів, як: вітамін С, вітамін Е, бета-каротин, цинк та мідь; поєднання лютеїну та зеаксантину з вітаміном С, вітаміном Е, цинком та міддю; а також розмарин.

А дослідження австралійських та італійських учених довело, що спеція шафрану допомагає уповільнити прогресування ВМД та покращити зір.

Було протестовано групу з 29 пацієнтів віком від 55 до 85 років з ранньою стадією ВМД. Пацієнти отримували 20 мг шафрану на день як добавку протягом 14 місяців.

Після приймання шафрану дослідники відзначили покращення клінічних показників захворювання в учасників.

Крім того, усі пацієнти відзначили покращення якості зору. У них покращилося контрастне та колірне сприйняття, здатність до читання та зір при слабкому освітленні. Все це дозволило суттєво покращити якість життя пацієнтів.

Що міститься в шафрані?

Дослідники зазначили, що шафран із квітки крокусу містить хімічні сполуки під назвою кроцин та кроцетин. Це антиоксидантні похідні каротиноїдів. Кроцин захищає фоторецептори від загибелі під впливом світла. Кроцетин підвищує доступність кисню для клітин.

Шафран також містить понад 150 летючих ароматичних сполук, які сприяють довгому списку інших корисних властивостей, підтверджених науковими дослідженнями.

Шафран допомагає при хворобі Альцгеймера

22-тижневе дослідження, опубліковане в журналі Psychopharmacology у 2010 році, показало, що 15 мг шафрану двічі на день були настільки ж ефективними, як препарат Донепезіл (Арісепт) при лікуванні хвороби Альцгеймера легкого та середнього ступеня тяжкості.

Шафран ефективний у лікуванні депресивних розладів у легкій та тяжкій формах

За результатами дослідження виявлено, що 15 мг шафрану двічі на день були такими ж ефективними, як і Prozac, при лікуванні депресії та призвели до 25% ремісії. Було показано, що він також покращує сексуальні проблеми, спричинені прийманням Прозака.

Лікування шафраном так само ефективне, як і депресивний препарат Іміпрамін (Трафаніл) при лікуванні депресії легкого та середнього ступеня.

Інші корисні властивості шафрану, підтверджені дослідженнями, включають:

  • Підвищення почуття ситості, що допомагає при втраті ваги;
  • Полегшення менструального болю та ПМС;
  • Потенційний імунопрофілактичний засіб проти раку;
  • Захист кровоносних судин, зменшення наслідків діабету;
  • Поліпшення когнітивних здібностей, пов'язаних зі старінням.

Як використовувати шафран

Шафран отримують з висушених темно-червоних або жовтих рилець у центрі квітки крокусу (Crocus sativus). Багато домашніх кухарів уникають цієї яскравої спеції через її дорожнечу. Вважається, що це найдорожча спеція у світі - від 1500 доларів за 500 грамів.

Це тому, що для виготовлення всього 100 г сухих ниток шафрану потрібно близько 15 000 квіток. Кожна квітка розквітає лише на один тиждень на рік. І всі ці нитки доводиться збирати вручну.

На щастя, не потрібно багато шафрану, щоб скористатися його ароматом та кольором у кулінарії. Для більшості страв досить щіпки – близько 20 ниток.

Краще купувати нитки або цілі рильця. Порошок може здатися вигідною покупкою, але його часто розбавляють неякісними або менш дорогими спеціями, такими як куркума.

Перш ніж додати шафран до рецепта, замочіть нитки у гарячій воді або бульйоні на 5-20 хвилин. Це дозволить шафрану розкритися та виявити аромат.

Додавайте шафран у різотто або інші страви з рису. Він добре поєднується зі стравами з морепродуктів, такими як паелья. Або використовуйте його в тушкованій яловичині чи томатних соусах.

Якщо ви зробили інвестиції в шафран, зберігайте його в контейнері далеко від сонячного світла. Так він може зберігатися довгі роки.

За матеріалами The Epoch Times USA