Неділя, Вер 19, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

7 причин навіщо пити каву і 2 причини, чому ні

Неділя, 30 травня 2021 року

Кава — один з найбільш споживаних напоїв у всьому світі. Середній житель нашої країни споживає близько 1,5 кг кави в рік

Про властивості кави

В середньому житель України споживає близько 1,5 кг кави на рік. Цей напій вже люблять більше, ніж чай, але ми ще далекі від передових позицій. Наприклад, житель Швейцарії споживає майже 8 кг кави на рік, а лідером є Люксембург — позамежні 24,8 кг на людину.

З чим пов'язана така популярність кави? Перш за все, зі смаком. Але є й інші причини.

У каві багато антиоксидантів, більше ніж у будь-якому іншому продукті з нашого раціону, зокрема чай, фрукти й овочі. Кава відрізняється високим вмістом біофенолів. Напій також має найвищу загальну антиоксидантну потужність в порівнянні з зеленим, чорним чаєм і трав'яними настоями.

Кавові зерна

Ступінь антиоксидантної активності кави залежить від обсмажування, типу зерен (арабіка або робуста) і способу заварювання кави. Смажена кава являє собою суміш понад 1000 біологічно активних сполук, що мають антиоксидантну, протизапальну, антифібротичну і протипухлинну дію.

Основні діючі речовини кави — кофеїн, хлорогенова кислота, дітерпени, кафестол і кахвеол. Кава також багата на вітамін B3, магній і калій.

Як кава впливає на організм?

Регулярне вживання цього напою пов'язане з безліччю позитивних змін в організмі.

Надлишкова вага. Кава дозволяє зберегти нормальну вагу. Згідно з дослідженням, у людей, які випивають 3-4 чашки в день, обсяг жиру менше на 2,5%.

Серцево-судинні захворювання. У любителів кави ризик розвитку захворювань серця нижчий на 19%, бо напій знижує ймовірність розвитку інсульту на 30% завдяки антиоксидантній дії.

Цукровий діабет II типу. Поліфенольні сполуки кави благотворно впливають на метаболізм інсуліну і глюкози. 3-4 чашки кави на день знижують ризик розвитку захворювання на 25%, приблизно по 6% на кожну чашку.

Захворювання печінки. Існує зворотний зв'язок між вживанням кави і раком печінки. Фенольні сполуки, меланоїдіни і кофеїн відповідають за антиоксидантні ефекти, спрямовані на підтримку функції печінки.

Здоров'я головного мозку. Регулярне і помірне вживання кофеїну має позитивний ефект на збереження когнітивних функцій і запобігає деменції, хвороби Паркінсона та Альцгеймера.

Депресія. Кофеїн та інші поліфенольні сполуки пов'язані з позитивним впливом на настрій і сприяють захисту від депресії. Але надмірна доза може викликати зворотний ефект: занепокоєння і нервозність.

Рак. Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) дійшло висновку, що зв'язок між кавою і раком відсутній. Кава класифікована як «Не канцерогенна для людини» речовина. Водночас фітохімічні з'єднання (дітерпени, меланоїдіни, поліфеноли) потенційно можуть пригнічувати окислювальний стрес і знижувати ризик розвитку деяких видів раку.

Які існують обмеження?

Вагітність. Європейське управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) рекомендує помірне вживання кофеїну в дозі 200 мг на день для вагітних.

Переломи. Виявлено, що надмірна концентрація кофеїну в організмі ускладнює всмоктування кальцію і знижує мінеральну щільність кістки. Це підвищує ризик переломів у жінок на 14%. Але кофеїн в дозі до 400 мг/день виключає перераховані ризики.

Скільки кави пити?

Кава безпечна для здорових і не вагітних дорослих у кількості 3-4 чашок на день. Це приблизно 300-400 мг кофеїну. Найбільший відсоток зниження ризику смертності був виявлений при вживанні трьох чашок на день.

Comments   

загрузка...