• Мате: напій індіанців, що має «божественне походження»

  • Субота, 1 березня 2014 року
За легендою індіанців, напій мате має божественне походження. Він був подарований Богами жителям Латинської Америки для того, щоб подарувати щастя, зняти втому та зміцнити. Але властивості мате зробили його популярним і серед блідолицих.

Напій мате готується з рослини каа (інд. трава), що в серед конкістадорів отримала назву йєрба мате (yerba mate). Воно являє собою зелене дерево-чагарник. Для приготування напою зазвичай використовуються молоді пагони з глянцевими листями.

Індіанці використовували мате під час тривалих переходів, коли доводилося тривалий час залишатися без їжі, але в той же час було потрібно багато сил. Він також став незмінним атрибутом різних обрядів і ритуалів. Традиційно настій розпивають з так званих калабасів (посудин із тикви) за допомогою бомбільї (трубочки з фільтром). Заварений мате зберігав свої властивості протягом декількох днів.

Відразу з моменту колонізації Південної Америки мате отримав велику популярність, бо він є чудовим засобом від цинги. У дальніх плаваннях в умовах нестачі свіжих овочів і фруктів, цинга ставала прокляттям моряків. Тому перші конкістадори дуже швидко оцінили корисні властивості мате і, таким чином, він опинився в Європі, отримавши назву «настій єзуїта». Його вартість перевищувала ціну кави або чаю.

У листі йєрба мате містяться алкалоїди з групи ксантинів. До цієї групи входять різні тонізуючі речовини, наприклад: кофеїн, теобромін і теофілін.

Йєрба мате також містить алкалоїд матеін, який відрізняється від кофеїну тим, що не викликає нервового збудження, не підвищує тиск і не збільшує серцебиття. При цьому матеін зберіг всі плюси ксантинів. Він підсилює концентрацію уваги, фізичну силу та активність людини.

В мате міститися вітаміни B1, B2, C, E і різні мікроелементи. У зв'язку з цим настій покращує когнітивні здібності людини (пам'ять, мислення), підвищує імунітет і посилює опірність організму до інфекцій.

Завдяки недавнім дослідженням американських вчених Іллінойського університету стало відомо, що мате також здатний перешкоджати виникненню серцево-судинних і онкологічних захворювань. Безліч антиоксидантів виробляється в людському організмі завдяки вживанню мате.

Ферменти, що містяться в йєрба мате, впливають і на концентрацію ліпопротеїнів крові. Мате підвищує рівень ліпопротеїнів високої щільності та зменшує концентрацію ліпопротеїнів низької щільності. В цілому, це знижує активність атеросклеротичних процесів в судинах, що є головною причиною смертності сучасного людства.

Один із шанувальників мате, письменник Хуліо Кортасар, так писав у своєму романі: «Мате — як абзац. Випив — і можеш починати з нового рядка». Візьміть калабасу з мате з собою на роботу і під час перерви відчуйте дух Латинської Америки і забудьте про втому та дрібні проблеми.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...