• Розуміння природи болю допоможе при лікуванні хронічних захворювань

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 14 липня 2011 року
Усім добре відоме повчання, яке з дитинства чули неодноразово: «Не дивись на рану. Відвернися - буде не так боляче». Чи так це насправді?

Учені з Італії та Великобританії в ході експериментів дійшли до несподіваного висновку: коли людина дивиться на рану або хворе місце, біль переноситься легше. Цей висновок зовсім протилежний загальноприйнятій гіпотезі, ніби відвернувшись або закривши очі, можна зменшити відчуття болю.

У ході досліджень як подразники застосовувалися джерела тепла, які прикладалися до рук 18 добровольців. Замір температури проводився відразу після того, як біль ставала відчутною, після цього, випробування припинялося.

Професор П. Хаггард, один з авторів дослідження, зазначає, що показник больового порогу, заміряний подібним чином, є найефективнішим способом для з'ясування того, коли у мозку активізуються певні ділянки, що відповідають за відчуття болю.

Суть експерименту полягала у зміні поля зору піддослідних, для цього застосовувалися дзеркала. Результати показали, що учасники експерименту були здатні витримати температуру вищу на 3 °С у випадку, коли вони могли дивитися на відображення у дзеркалі своєї руки, яка піддається дії теплового подразника.

Дослідники дійшли висновку: вид рани здатний діяти, як знеболююче.

Інший експеримент показав, що це явище може мати зворотний ефект. Так, при використанні опуклих дзеркал, коли рука піддослідного здавалася більшою, спостерігалося підвищення больового порогу. При використанні увігнутих дзеркал біль ставав нестерпним при нижчих температурах.

За словами вчених, ними добре вивчені механізми, за якими больові сигнали надходять у мозок, але те, як відбувається сама інтерпретація цих сигналів, і сама кореляція між больовими і візуальними сигналами, залишається поки невиясненою.

Вчені стверджують, що ясніше розуміння природи болю може допомогти у лікуванні хронічних захворювань. На сьогодні одним з немедикаментозних методів зниження больових відчуттів є психотерапія, де головний акцент ставиться на відволікання людини від больових відчуттів. Однак останні дослідження показують, що переключення уваги людини на власне тіло може бути ефективнішим способом у боротьбі з болем.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...