• Гіпертонія: нові дослідження

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 23 вересня 2011 року

У генетичному коді людини виявлено 20 комбінацій, які, за припущеннями вчених, є причиною виникнення гіпертонії. Про це йдеться у новій статті журналу Nature.

Гіпертонія і генетика

Гіпертонія, яка є однією з основних причин смертності у більшості країн світу, має переважно спадковий характер. Одночасно з цим, ускладнювати перебіг хвороби можуть такі чинники, як зайва вага, гіподинамія і надмірне споживання солі. У той час як вплив цих факторів медиками досить добре вивчений, генетична природа гіпертонії  ще потребує подальших досліджень.

В одному з досліджень було проаналізовано дані більше 200 тис чоловік, що страждають гіпертонією. Вченими було встановлено 16 нових комбінацій генів, пов'язаних з підвищеним тиском. За словами професора М. Колфілда, ці або подібні варіанти комбінацій генів є у 14% людей.

Встановлення генетичної основи гіпертонії допоможе пояснити деякі процеси в організмі, які в майбутньому піддадуться впливу нових лікарських засобів.

Зокрема, дослідження в області хімічних реакцій з участю оксиду азоту, який викликає розслаблення гладких м'язів судин і їх розширення, можуть бути використані в розробках нових методів лікування гіпертонії.

Незважаючи на те, що на сьогодні виявлено лише 1% комбінацій генетичного коду, пов'язаний з гіпертонією, професор Колфілд вважає, що подальші дослідження уцьому напрямі можуть бути продовжені у клініках.

Погана якість сну - причина виникнення гіпертонії

Ще одна причина виникнення гіпертонії у літніх людей і, зокрема у чоловіків, пов'язана з поганою якістю сну. Так, у літніх людей тривалість глибокого сну менша, ніж у людей середнього віку.

У журналі Hypertension були опубліковані результати дослідження, які свідчать, що у людей, які менше часу проводить у стані глибокого сну, ризик захворювання гіпертонією на 83% вищий, у порівнянні з тими, хто довше спить глибоким сном.

Протягом двох років група вчених досліджувала якість сну у 784 чоловіків старших 65 років. На початку цього періоду жоден з них не страждав від високого тиску, але до закінчення періоду дослідження у 243 з них була виявлена гіпертонія. З метою встановлення причини виникнення захворювання, пацієнти були поділені на декілька груп залежно від тривалості періоду глибокого сну.

В одній групі були пацієнти, які спали глибоким сном найменше — 4% часу від загальної тривалості сну. В іншу групу включили тих, хто найдовше спав глибоким сном — 17% часу сну.

У тих пацієнтів, які спали глибоким сном найменше (4% часу від загальної тривалості сну), ризик захворювання гіпертонією підвищувався в 1,83 рази. За словами одного з авторів доповіді, професора С. Редлайн, дане дослідження підтверджує, що неглибокий сон значно збільшує ризик захворювання гіпертонією. За припущеннями, така залежність існує і у жінок.

За матеріалами зарубіжної преси

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...