• Чи можуть бути фізичні навантаження шкідливими?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 22 липня 2014 року

Якщо помірні фізичні навантаження корисні для серця, то надмірні заняття — призводять до порушень серцевої діяльності, викликаючи аритмію.

Все добре в міру — це негласне правило в черговий раз було підтверджене під час дослідження впливу підвищеного фізичного навантаження на здоров’я.

Вчені з Британського кардіологічного фонду, провівши дослідження на гризунах, встановили, що підвищені фізичні навантаження викликають молекулярні зміни в ділянках серця, що задають серцевий ритм. Це й призводить до аритмії серця.

За аритмії відбуваються порушення частоти та послідовності збудження й скорочення серця. Будь-який ритм серця, що відрізняється від нормального синусового ритму — це аритмія.

Відомо, що в стані спокою треновані атлети мають низький пульс і перебувають у хорошій фізичній формі завдяки регулярним тренуванням, проте з віком у них розвивається аритмія.

За припущеннями фахівців, тривалі тренування в таких видах спорту, як марафон і тріатлон, призводять до загального уповільнення серцевого ритму. Так, якщо у звичайної людини в стані спокою пульс може становити 60–100 ударів на хвилину, то у тренованих спортсменів він знижується до 30 ударів на хвилину і навіть менше під час сну, коли між скороченнями серця можуть виникати тривалі паузи.

Оскільки серцевий ритм задається ділянкою серця, яка контролюється нервовою системою, то вважалося, що низький пульс у спортсменів — результат надмірної активності автономної нервової системи.

Однак дослідження професора М. Бойєтта та його колег з університету Манчестера поставили під сумнів ці припущення. Під час експериментів вони виявили, що тривалі й інтенсивні фізичні навантаження викликають зниження рівня білка HCN4. Білок HCN4 відіграє важливу роль у роботі автономної нервової системи серця.

Професор Бойєтт каже: «Це важливий результат, оскільки хоча зазвичай низький пульс спортсмена не викликає ніяких проблем, у літньому віці в спортсменів, які довгі роки займалися виснажливими тренуваннями на витривалість, ризик виникнення аритмії трохи зростає».

Однак, як підсумовують дослідники, користь від фізичного навантаження набагато переважує ризик виникнення аритмії.

Щоб правильно тренувати свій організм на витривалість, слід дотримуватися наступних правил:

— перед початком таких фізичних вправ, як біг, та інших видів інтенсивного навантаження, необхідно поступово збільшувати навантаження. Почніть з розігріву і розтяжки м’язів;

— пам’ятайте: надмірне інтенсивне навантаження може послабити навіть найсильнішого атлета. Інтенсивне навантаження на органи дихальної та серцево-судинної системи вимагає перерв між піками навантаження. Під час відпочинку організм відновлюється;

— Для дорослої людини анаеробічні навантаження не повинні перевищувати 2,5 годин на тиждень.


Читайте також:

Ранкова пробіжка: правильна техніка занять

Як навчитися прокидатися без будильника

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...