Неділя, Кві 18, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чому ми не пам’ятаємо себе в дитинстві, — дослідження

Субота, 10 жовтня 2020 року

Дитяча амнезія — нездатність більшості дорослих людей пам’ятати про свої дії у віці до трьох років — одна із загадок нашого мозку.

Пам’ять дорослих людей зберігає безліч спогадів, за винятком найбільш раннього періоду — до трьох років. До останнього часу ніхто з науковців не міг розгадати цю загадку нашого мозку і з’ясувати причини так званої дитячої амнезії.

Ще 20 років тому вважалося, що наш мозок не здатний до регенерації і людина народжується з певним запасом нейронів, який не змінюється протягом усього життя. Пізніше була виявлена поява додаткових нейронів протягом життя. Мозкова структура, яка бере участь у формуванні пам’яті — одна з ділянок, де відбувається нейрогенез — наповнення мозку новими клітинами, нейронами.

Команді вчених з лабораторії нейробіології при дитячому госпіталі в Торонто вдалося знайти відповідь на питання, чому наш мозок зберігає мало дитячих спогадів. Під час експерименту на гризунах було виявлено уповільнення нейрогенезу після їх народження.

Тестування пам’яті 17-денних гризунів (що можна прийняти за еквівалент однорічного немовляти) і дорослих особин показало, що як і у людей, уповільнення нейрогенезу може призводити до дитячої амнезії. В цьому процесі нові клітини мозку «стирають» старі спогади. Таким чином, хоча формування нових клітин мозку є необхідним, але це погіршує нашу пам’ять, «стираючи» ранні спогади і заважаючи роботі довготривалої пам’яті.

Пік активності нейрогенезу (виробництво нових клітин) в гіпокампі припадає на перші роки після народження, зменшуючись поступово протягом життя. В гризунів, людей і деяких видів тварин процес наповнення мозку новими клітинами триває все життя в зубчастій звивині гіпокампу. Ця ділянка мозку кодує спогади про простір і події.

Також вченими було встановлено, що швидкість нейрогенезу впливає на пам’ять: нові нейрони, інтегровані в гіпокамп штучним шляхом, також можуть впливати на існуючі спогади. Однак хоча нові нейрони і покращують здібності до навчання і запам’ятовування нової інформації в майбутньому, але «стирають» спогади про минуле.

Автор дослідження Кетрін Ейкерс каже: «За однією з версій, коли в дитячі роки інтенсивно формуються з’єднання нейронів, це може порушувати наявні зв’язки в гіпокампі, що й сприяє забуванню. Це може перешкодити зберіганню вже існуючих спогадів, і наші експерименти це досить добре довели. Той же процес протікає і в організмі дітей людини. Високі темпи нейрогенезу сприяють появі дитячої амнезії».


Читайте також:
Таємниці мозку: природа фантомного болю та як стати генієм
Як працює внутрішній годинник людини

Comments   

загрузка...