Понеділок, Вер 27, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вночі потрібно спати і відмовлятися від нічних змін на роботі

Неділя, 9 серпня 2020 року
Робота в нічну зміну порушує процеси в організмі та підвищує ризик серйозних захворювань. Такі висновки дослідження вчених, що вивчають проблеми сну.

Раніше вже з’являлися повідомлення щодо впливу роботи в нічну зміну на ризик виникнення діабету та надмірної ваги. У новому дослідженні вчені спробували передбачити, наскільки глобальні зміни в організмі може викликати робота вночі, і як сильно це може відбитися на здоров’ї всього організму та нервової системи.

Вчені з наукового центру при університеті Саррея досліджували вплив роботи в нічну зміну на зміни природних ритмів організму. У дослідженні взяли участь 22 добровольця, які були переведені на нічний режим роботи.

Результати показали, що порушення природних ритмів організму (біоритмів) тягне за собою порушення багатьох процесів: температурного режиму тіла, рівня гормонів, м’язового тонусу, активності мозку та настрою. Біоритми — це природні ритми організму: сон вночі та життєдіяльність удень. До цих ритмів людський організм, як вважається, пристосувався в результаті мільйонів років еволюції.

Дослідження порушень біоритмів на молекулярному рівні (аналізи крові випробовуваних) показало, що 6% генів мають вбудований біологічний годинник, який визначає їхню активність в той чи інший час доби.

Доктор Саймон Арчер каже: «Понад 97% таких ритмічних генів при збої режиму сну втрачають свою синхронізацію, і це пояснює те, чому ми так погано себе почуваємо під час переміщення з одного часового поясу в інший або піл час роботи в нічні години».

Робота в нічну зміну приводить до вимикання механізму вбудованого біологічного годинника, а в більш довгостроковій перспективі — підвищує ризик виникнення діабету, раку та серцево-судинних захворювань.

На думку вчених, перші наслідки збоїв організму в результаті порушення циклу сну-неспання можуть з’явитися вже через кілька років роботи в нічну зміну.

За словами професора Дерк-Ян Дійка, який також взяв участь у дослідженні, кожен орган має свій власний ритм активності, і при переході на нічний режим роботи діяльність мозку, серця та нирок втрачає синхронність.

Результати проведеного дослідження були опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
 


Читайте також:

Comments   

загрузка...