• Таємниці мозку: свідомість та підсвідомість

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 5 січня 2014 року

Протягом століть учені намагалися вивчити тіло людини, «розкласти» на атоми, щоб зрозуміти його сутність. І тільки наприкінці ХХ століття деякі його секрети стали відкриватися нам. Але мозок людини як і раніше залишається для нас найбільшою загадкою.

Де ховається свідомість?

За загальноприйнятою думкою, мозок отримує інформацію з навколишнього світу, після чого переробляє її та приймає рішення. За оцінками вчених, ємність мозку (кількість даних, яку може зберігати мозок, подібно до комп’ютера) становить близько 15 трильйонів. Але деякі дослідники вважають, що насправді свідомість існує незалежно від мозку. Гіпотеза, за якою механізми діяльності мозку приводить в дію якийсь «психічний принцип», що розташований поза людиною, була запропонована австралійським нейрофізіологом, лауреатом Нобелівської премії з фізіології та медицини Е. Д. Керью в 1978 році на XVI Всесвітньому філософському конгресі.

Підстав для такої гіпотези було більш ніж достатньо. Медицині відомо багато випадків, коли людина й далі жила навіть без значної частини свого головного мозку. Пояснити таке явище з позиції звичайних понять вкрай складно.

Раніше, відомий хірург, професор В. Ф. Войно-Ясенецький у своїй книзі «Про дух, душу й тіло» писав: «Душа виступає за межі мозку, визначаючи його діяльність і все наше буття… Мозок працює як комутатор, приймаючи сигнали і передаючи їх абонентам».

У чому допоможе підсвідомість?

Виконуючи будь-яку роботу, людина прагне тримати під контролем не тільки свою свідомість, але й підсвідомість. Підсвідомість — ще одна загадка людського мозку. На думку деяких дослідників, контроль над своєю підсвідомістю допоможе нам виконувати будь-яку роботу на вищому рівні.

Підказка того, як це можна зробити, прийшла з музики: відомо, що для кращого запам’ятовування навіть найскладнішої мелодії, музикантам досить багато разів її програти. Таким чином композиція відкладається в мозочку — ділянці в задній частині мозку.

Професор, нейробіолог А. Сет (університет Сассекса) говорить: «У мозочку більше мозкових клітин, ніж в усіх інших частинах мозку. Він сприяє розвиткові спонтанних рухів. Коли мелодія нова чи складна, зусилля з її опанування зосереджуються у зонах кори, а потім передаються до мозочку, якому добре вдається відтворювати спонтанну поведінку підсвідомо, на вимогу».

Теж саме стосується й інших видів робіт: підсвідомість швидше свідомості помічає, «схоплює» які-небудь закономірності й утримує їх на межі між підсвідомим і свідомим, дозволяючи працювати мозку набагато активніше.

Що відбувається з мозком під час сну?

Фаза «швидкого сну», під час якого ми бачимо сни, настає приблизно кожні 1,5 години і починається з сигналів від основи мозку. Ці сигнали досягають кори — зовнішнього шару мозку, який відповідає за засвоєння інформації та мислення. Ці нервові імпульси також надсилаються до спинного мозку, викликаючи тимчасове знерухомлення кінцівок.

На думку вчених, сни необхідні людині для оброблення спогадів.

Томографічні дослідження дозволяють «прочитати» сни в ході магнітно-резонансної томографії. Вчені сподіваються, що подібні дослідження допоможуть встановити принципи конструювання снів. Якщо це стане можливим, вчені зможуть обробляти спогади під час сну і позбавляти людину від кошмарів.

Далі буде…

Вам також може бути цікава стаття «Ефект плацебо, або як лікують туберкульоз аспірином».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...