• У Китаї позбавлені соціального захисту до 200 мільйонів профхворих

  • Олег Лотосов | Велика Епоха
    Вівторок, 29 березня 2011 року
Незважаючи на високі темпи зростання економіки Китайської Народної Республіки, рівень соціального захисту робітників у цій країні все ще дуже низький. Особливо сильно страждають від цього мільйони хворих профзахворюваннями.

За даними Міністерства охорони здоров'я КНР у країні знаходиться близько 16 млн підприємств зі шкідливим виробництвом, на яких близько 200 млн робочих різною мірою хворі на профзахворювання.

Пекінський дослідний Центр юридичної підтримки трудівників «Ілян» у період з грудня 2010 по лютий 2011 року провів дослідження ситуації з профзахворюваннями в районі дельти Перлової річки, дельти річки Янцзи, центральних і західних районах країни, а також у районах навколо Пекіну.

У звіті за результатами перевірки йдеться про те, що:

- 37,8% хворих на профзахворювання, 75,6 млн чоловік, не отримали від підприємств жодних компенсацій;

- Середній вік робітників, у яких виникають профзахворювання, становить 37,5 років;

- Серед профзахворювань найбільш поширене запилення легенів, 70,2%;

- 45,6% підприємств, на яких працює близько 91,2 млн хворих профзахворюваннями, не оформляють їм страховок з виробничих травм;

- 55,9% підприємств, на яких працює близько 110 млн хворих  на профзахворювання, не оформляють їм пенсійних страховок;

- 86% хворих профзахворюваннями, 172 млн осіб, вказали, що на  їх підприємствах немає профспілок і що самі вони не перебувають ні в якій формі профспілок.

Підприємства відмовляються від хворих робочих

У звіті також говориться, що 34,4% підприємств, на яких працюють профхворі з п'ятої по десяту категоріями (найлегші категорії профзахворювань - прим. ред.), незаконно розірвали з ними трудові відносини. Тобто ці люди були викинуті на вулицю і позбавлені не тільки зарплати, але і гарантованої їм законом щомісячної компенсації.

Крім незаконного розірвання трудових договорів, численні підприємства закриваються і не несуть ніяких зобов'язань з виплат компенсацій. Наприклад, на ювелірному підприємстві провінції Гуандун було зареєстровано понад 170 робітників із запиленням легенів. У минулому році підприємство закрилося, а робочим сказали не виходити більше на роботу. Вони не знають тепер куди звертатися по допомогу.

Оформлення компенсації ускладнено

Автори звіту відзначають, що в країні значно ускладнена процедура отримання статусу профхворого, якому повинна виплачуватися щомісячна компенсація. Для цього необхідно зібрати безліч довідок. Але найскладніше це отримати довідку, що підтверджує, що хвороба виникла саме на конкретному підприємстві. Керівництво часто просто не дає таких довідок, побоюючись штрафів або навіть повністю заперечує, що хворий працював у них.

За даними звіту, 48% тим, які подавали заявки на підтвердження наявності профзахворювань було відмовлено через відсутність повного комплекту довідок, в основному не вистачало копії трудового договору та довідки з підприємства.

 
Фахівці Центру відзначають також, що процедура отримання статусу потерпілого на виробництві, якому належить щомісячна допомога, розділена на 9 етапів і проходження їх усіх займає 1374 дні, тобто майже 4 роки.

Абсолютна більшість тих, кому все ж вдалося отримати гроші, отримали одноразову компенсацію, розмір якої в середньому становить 90 742 юаня ($ 12,9 тис.). 47,5% опитаних із цих людей сказали, що даної суми вистачить максимум на два роки оплати лікування та проживання.

Численні повідомили, що домагалися виплати грошей через суди протягом декількох років.

Лише для прикладу наведемо, що в листопаді 2010 року на урядовому засідання в провінції Шаньдун, присвяченому питанням безпеки роботи на шахтах континентального Китаю, було сказано, що на рік у всій країні 6 тисяч шахтарів помирають від запилення легенів, а щорічно захворюють на цю хворобу 57 тис. шахтарів.
 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...