• В Урумчі китайська влада невдало показала світу відкритість для ЗМІ

  • Четвер, 16 липня 2009 року
Китай. Нещодавно китайські ЗМІ повідомили всьому світові, що під час інциденту в Урумчі офіційна влада КНР надала можливість більше 100 іноземним кореспондентам робити репортажі з місця подій. Таким маневром китайська компартія (КПК) спробувала показати, що вона нічого не приховує і дотримує свободу інформації. Цей задум КПК було викрито кореспондентами ЦАН і RFA.

Після того, як 5 липня стався інцидент в Урумчі, кореспондент Центрального агентства новин (ЦАН) подзвонив у прес-центр міста Урумчі, щоб довідатися про деталі події. Він був дуже здивований, коли у відповідь чиновник запросив його особисто приїхати в місто і самому все побачити. Уже кілька десятиліть у Китаї не було випадку, щоб ЗМІ запрошували в райони конфліктів. Через 4 години кореспондент приземлився в аеропорту Урумчі.

Прибувши в організований місцевою владою прес-центр, він дійсно побачив, що там було багато кореспондентів іноземних ЗМІ. Однак подальші події остудили запал репортера і всяку надію зробити репортаж «з місця подій», як йому пообіцяв чиновник по телефону.

Прес-центр знаходився поруч з Народною площею, яка була основною сценою кривавого інциденту, що стався напередодні. Кілька репортерів вийшли на вулицю і почали фотографувати площу, оточену щільним кільцем збройних поліцейських. До них відразу ж підбігли люди в формі і зажадали видалити з фотоапаратів всі зняті кадри. Як не намагалися кореспонденти пояснити, що представники місцевої влади надали їм повну свободу дій, офіцери були категоричні і не відпускали їх до тих пір, поки всі фото не були видалені.

У той день всі чекали видачі дозволів, не маючи які не можна було збирати матеріал для статей. Дозвіл видали тільки на другий день, але й воно не стало «захисним амулетом» - деяких кореспондентів не одноразово різними прямими та не прямими способами не пускали брати інтерв'ю у постраждалих уйгурів.

Репортер японського телеканалу був затриманий поліцією на 8 годин, після того, як йому вдалося сфотографувати побиття уйгур китайськими солдатами на вулиці.

Кореспондент радіо «Вільна Азія» (RFA) Хай Лан, розповів, що його протримали в ув'язненні всю ніч без права зв'язку із зовнішнім світом, піддали допиту і забрали картку пам'яті фотоапарата. Це сталося після того, як він сфотографував групу заарештованих уйгурів в наручниках.

За минулий тиждень в Урумчі було заарештовано як мінімум 5 іноземних кореспондентів. Серед них представники Associated Press, гонконгської газети «Наньхуа Монінг», а також іспанські та японські журналісти. Всі вони піддалися арешту після спроб взяти інтерв'ю у місцевих жителів уйгурської національності.

Примітно те, що представники так званих «офіційних» китайських ЗМІ, таких як агентства «Сіньхуа» і Центрального телебачення, діяли абсолютно без будь-яких обмежень, навіть уночі.

Відомо, що 7 липня на вулицю Урумчі вийшли ханьці, озброєні палицями і стали мстись уйгурам, розбиваючи їх ларьки і магазини, і б”ючи їх самих. Однак кореспондентів, що приїхали в цей день в місто не впустили. Але на групу телерепортерів Центрального телебачення КНР ці обмеження не діяли. Співробітники органів правопорядку на машині супроводили їх до міста.

У китайських ЗМІ були особливі права і доступ у багато місць, куди західних кореспондентів не пускали, «з метою їх безпеки». Всі їхні репортажі однак були схожі і чітко передавали позицію партії, різними інтерв'ю та фото підтверджуючи «правильність» дії влади.

Нагадаємо, що акція протесту проти політики «етнічного геноциду», який, на думку уйгур, проводить компартія, почалася 5 липня, в ній взяло участь близько 10 тис. чоловік. На цей раз спалах протесту викликала масова бійка між ханьцамі і уйгурамі, що сталася днями на заводі іграшок в місті Шаогунь провінції Гуандун.

За даними китайської влади, в результаті кривавих зіткнень загинуло 184 людини. Світовий Уйгурський Конгрес повідомляє про число у більше тисячі загиблих.


Підписатися:

Коментарі