• Один з кращих адвокатів Китаю за рік ув'язнення «постарів на 20 років»

  • Неділя, 11 квітня 2010 року
Китай. Відомий адвокат і правозахисник Гао Чжишен, який більше року вважався зниклим без вісті, в даний час повернувся до Пекіна і заявив, що більше не буде критикувати уряд і тільки хоче возз'єднання із сім'єю.

Коли дружина адвоката Ген Хе, якій вдалося втекти з КНР до США з двома дітьми рік тому, побачила фотографію чоловіка, опубліковану агентством Associated Press. Вона сильно засмутилася і зателефонувала на телебачення NTDTV, щоб розповісти про свої переживання.

Ледве стримуючи ридання, вона говорила: «Чому Гао за рік так постарів? Як ніби минуло 20 років! Що ж робила з ним компартія весь цей час?»

Шостого березня Гао прибув до Пекіна, де зустрівся з кількома кореспондентами західних ЗМІ, а також зі своїми друзями. Адвокат сказав, що поки не збирається їхати до США, а також, що не буде зараз писати ніяких статей, щоб зберегти відносну свободу.

Перша за рік інформація про Гао з'явилася два тижні тому, коли з ним раптом вдалося зв'язатися по телефону. Він сказав, що знаходиться в буддійському монастирі на горі Утайшань і що з ним все добре.

Варто відзначити, що це відбулося на тлі зростаючого тиску на Пекін з боку міжнародної громадськості. І великі ЗМІ, і впливові правозахисні організації, а також уряди США й Англії, під час прес-конференцій та інших контактах з китайськими чиновниками і дипломатами стали піднімати питання про Гао, вимагаючи від комуністичного режиму роз'яснень.

Під час інтерв'ю AP в Пекіні, адвокат сказав, що не хотів би говорити про ті події, які відбулися з ним за цей рік, а також про те, що він пережив в ув'язненні. Спілкування проходило в одному з пекінських чайних будинків, Гао сидів дуже рівно, було помітно, що він дуже обережно підбирає слова.

Адвокат сказав, що правозахисну діяльність він вирішив залишити заради своєї сім'ї.

«У мене немає сил продовжувати далі [правозахисну діяльність]. З одного боку через те, що я вже пережив раніше, з іншого боку все це завдало великої шкоди людям, яких я люблю. Я багато і глибоко думав про це і в кінці вибрав прагнення до миру і спокою», - сказав Гао. Коли він згадував про своїх рідних, на очі у нього наверталися сльози.

Гао також сказав, що він не дає ніяких інтерв'ю, а просто «розмовляє» з кореспондентом.

Пекінський адвокат Лі Хебін і близький друг Гао також зустрівся з ним, вони спілкувалися майже три години. Як розповів йому Гао, після того, як його викрали торік в лютому місяці, його тримали в ув'язненні в Пекіні, а в червні перевели в Сіньцзян, і вже у березні цього року - в монастир на горі Утайшань провінції Шаньсі.

Під час їхнього спілкування Гао часто кашляв і сказав, що під час сну кашель посилюється. Він ходив до лікарні, але хвороба все ще турбує його.

У даний час у нього вдома немає телефону, комп'ютера та Інтернету.

«Під час спілкування з Гао, було видно, що він пережив дуже багато горя і болю, його вираз обличчя мені здався трохи викривленим. Зараз у нього є деяка свобода, але він може втратити її в будь-який момент», - розповів Лі.

 
Нагадаємо, що в 2001 р. Гао Чжишена було визнано міністерством юстиції КНР «одним з десяти кращих адвокатів Китаю».

Починаючи з 2004 р. Гао Чжишен, адвокат, правозахисник і християнин, вів численні справи, пов'язані з порушенням прав людини. Він став першим китайським адвокатом високого рангу, який публічно засудив переслідування щодо Фалуньгун, написавши про це кілька відкритих листів лідерам компартії Китаю, а також лист Конгресу США. У листах він детально описував результати свого власного розслідування злочинів, скоєних по відношенню до послідовників Фалуньгун з боку китайської влади.

У листопаді 2005 р. його адвокатська контора в Пекіні була закрита пекінським управлінням юстиції. 15 серпня Гао Чжишена заарештували за звинуваченням у «підбурюванні до повалення державної влади». 12 грудня 2006 був проведений суд, на який не був допущений адвокат, найнятий сім'єю Гао. 22 грудня Гао Чжишена засудили до 3 років ув'язнення з відстрочкою виконання вироку на 5 років за статтею кримінального кодексу КНР «підбурювання до повалення державної влади». Його також на рік позбавили політичних прав.

У червні 2007 р. Американська рада судових адвокатів удостола Гао нагородою «За мужню адвокатську роботу». У тому ж році були опубліковані його мемуари «A China More Just» («Більш справедливий Китай»).
 
9 лютого 2009 була опублікована його стаття «Темна ніч, темний капюшон і викрадення темною мафією», в якій він докладно розповів про 50 днів тортур, яким його піддали співробітники китайських спецслужб у 2007 році.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...