• До максимального терміну ув’язнення засудили засновника китайського правозахисного сайта

  • Четвер, 3 грудня 2009 року
Китай. Засновник правозахисного сайта, який допомагав жертвам торішнього землетрусу в Сичуані викрити факти корупції місцевої влади, 22 листопада був засуджений до трьох років ув’язнення.

Хуан Ці неодноразово публікував на своєму сайті «4 червня» статті про корупцію комуністичних чиновників, критику Уряду, а ще інформацію про численні акції народного протесту. Він також допомагав батькам загиблих під час землетрусу в Сичуані дітей проводити розслідування факту неякісних будівель шкіл, під руїнами яких і загинули діти.

Суд міста Ченду виніс Хуану вирок по статті за «незаконне зберігання секретних державних документів». Три роки - це найбільший термін по тій статті. Проте, як розповіла його дружина Цзен Лі, на суді не було озвучено, які саме документи малися на увазі, було тільки сказано, що в нього знаходилися «документи по якійсь справі».

Близько 40 людей прийшли до будівлі суду підтримати Хуана. Коли вони дізналися вирок, то спробували перешкодити поліції відвезти Хуана. Відбулася сутичка з поліцейськими. Люди голосно лаяли владу і звинувачували її в корупції. Декілька чоловік побили, одного заарештували.

Відомий пекінський адвокат-правозахисник Лю Аньцзюнь вважає, що під «секретними документами», які нібито зберігав Хуан, маються на увазі докази злочинів місцевої влади.

«Ні в однієї політичної партії або ж Уряду немає повноважень позбавляти народ права знати правду про ситуацію. Хуан всього лише допомагав людям дізнатися правду про причину загибелі дітей, безпосередньо пов'язану з корумпованістю органів влади. Уряд, який тільки те й робить, що обдурює та репресує людей, звичайно ж, боїться, що всі ці справи будуть обнародувані. Чому вона [влада] так боїться Хуана Ці? Саме тому, що у нього є докази її злочинів, які вона всіма силами намагається приховати. Ось вона і мстить йому за його сміливу спробу розповісти людям про все це», – каже Лю.

На захист Хуана та з засудженнями дій китайської влади виступили декілька міжнародних правозахисних організацій та Держдепартамент США. «Замість того, щоб винагороджувати зразкових громадян за заслуги, влада Китаю кидає їх за ґрати», – мовиться в заяві Amnesty International.

45-літній Хуан Ці раніше вже відбув п'ять років у в'язниці за «підбурювання до повалення державної влади». Засудили його після того, як він викрив декілька фактів репресій послідовників духовної практики Фалуньгун і активно підтримував деяких демократичних діячів у Китаї.

Після сильного землетрусу 12 травня 2008 року в провінції Сичуань загинуло, за офіційними даними, 5335 школярів. Цю інформацію влада обнародувала тільки через рік після трагедії - під тиском міжнародної громадськості. Крім того, що батьки загиблих упевнені, що дані сильно занижені, вони вважають, що причиною загибелі дітей була недбалість при будівництві шкіл. На їхню думку, низька якість споруди виникла в результаті розкрадань будматеріалів або заміни їх дешевшими і менш міцними.

Хуан кілька разів їздив у потерпілі райони, де зібрав безліч доказів цього. Він також активно допомагав сім'ям загиблих дітей подавати судові позови та вимагати офіційного розслідування у цій справі.

Згідно з доповідями Комітету захисту журналістів (CPJ), впродовж останніх 10 років Китай стоїть на першому місці в світі по кількості ув’язнених працівників ЗМІ. В більшості випадків їх, як решту невгодних компартії людей, обвинувачують в розголошуванні державних таємниць, спробах повалення державної влади, зв'язках з «антикитайськими іноземними силами» тощо.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...