• Amnesty International засудила розширення страти в Китаї шляхом ін'єкції

  • Вівторок, 8 січня 2008 року
Впливова правозахисна організація Amnesty International виступила 3 січня із засудженням програми розширення страти в Китаї шляхом ін'єкції, закликавши китайську владу до відміни страти.

«Цей захід перед Олімпіадою в Пекіні суперечить духу Олімпійської хартії, що ставить збереження людської гідності в центр олімпійського руху. Немає нічого гідної або гуманного в здійснюваному державою вбивстві приватної особи будь-яким методом», - сказала Кетрін Бейбер, директор програми Amnesty International по Азіатсько-тихоокеанському регіону.

У відповідь на прийняту Генеральною Асамблеєю ООН 18 грудня резолюцію із закликом вести всесвітній мораторій на виконання смертних вироків заступник голови верховного народного суду (ВНС) Цзян Синчан (Jiang Xingchang) заявив, що Китай розширюватиме використання смертельної ін'єкції для заміни страти через розстріл.

В інтерв'ю 2 січня газеті China Daily, він відзначив, що смертельні ін'єкції застосовуються в половині з 404 судів середнього ступеня, що здійснюють велику частину смертних вироків в країні. «Це вважається гуманнішим і врешті решт використовуватиметься у всіх судах», - заявив Цзян Синчан, не розкривши,  проте, подробиць з приводу збереження розстрільної практики.

«Розширення програми смертельної ін'єкції - це нехтування очевидною міжнародною тенденцією з відміниі страти  та ігнорування проблем, властивих цій мірі покарання.  Свавілля в застосуванні, помилки правосуддя, що ведуть до страти невинного, а також жорстокий і нелюдяний характер страти не можуть знайти вирішення у зміні способу її здійснення», - відзначає з приводу цієї заяви керівництво верховного суду КНР Кетрін Бейбер.

Amnesty International вважає, що смертельна ін'єкція як метод страти викликає особливе занепокоєння, оскільки відволікає увагу від страждань засудженого, запевняючи, що така страта «гуманна». За даними свідків, страчуваний мучиться у довгих конвульсіях, поки не помре болісною смертю, а невмілий укол викликає важкі фізичні та моральні страждання. Участь у таких стратах лікарів і медичних сестер є порушенням практично всіх принципів лікарської етики.

Amnesty International вітала передачу з січня 2007 року всіх смертних вироків в Китаї на розгляд верховного народного суду, що привело до скорочення кількості страт. Проте через те, що про виконання смертних вироків публіці в Китаї мало що відомо, неможливо оцінити або перевірити твердження про те, що страт стало менше.

«Китайська влада повинна зробити конкретні кроки до відміни страти. Як перший крок Китай повинен опублікувати справжні дані про страчених і радикально скоротити кількість смертних вироків. Позитивні результати напередодні Олімпійських ігор в Пекіні можуть бути досягнуті тільки тоді, коли Китай перестане лідирувати за кількістю страт», - сказала Кетрін Бейбер.

За даними Amnesty International, в 2006 році смертні вироки виконувалися лише в 25 країнах, причому 91% всіх страт було здійснено в Іраку, Ірані, Китаї, Пакистані, Судані і США. Китай залишається країною, де страта широко застосовується навіть за злочини, не пов'язані з насильством щодо особистості, такими, як хабарі або розтрата державних грошей.

Варто відзначити, що нинішні заяви керівництва верховного суду КНР без будь-яких змін повторюють сказане ними з цьогоу ж приводу понад п'ять років тому.  Заступник голови верховного суду Цзян Синчан навіть не посоромився дослівно відтворити те, що сказав у травні 2002 року заступник голови верховного народного суду КНР Лю Цзячень, заявивши, що зміна способу виконання вироку позитивно сприймається як самими засудженими, так і їхніми родичами, а також громадськістю.

Втім, тоді Китай ще не готувався до Олімпіади, і тому Лю Цзячень без особливого сумніву додав: «Такий спосіб виконання вироку почав застосовуватися нами після проведення успішних експериментів над тваринами».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...