ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Майбутні батьки можуть впливати на розвиток дитини під час вагітності

Велика Епоха
Активний батько також сприятиме вагітності, нові дослідження проливають світло на внутрішньоутробний розвиток дитини. (Shutterstock)

У дослідному огляді представлено сім факторів впливу татусів на розвиток дитини під час вагітності, які стали корисним інструментом для фахівців із планування передпологових послуг та програм.

Огляд 50-річних досліджень Університету Південної Каліфорнії про те, як чоловіки-батьки впливають на розвиток дітей під час вагітності, надав кілька наступних рекомендацій для служб охорони здоров'я:

  • Враховувати поведінку батьків щодо здоров'я так само як і матерів;
               
  • Оцінювати та лікувати психічне здоров'я батьків, так само як і матерів;
               
  • Лікувати сімейний стрес та піклуватися про стосунки пари;
        
  • Забезпечити батьку можливість відпочивати усією родиною.

Багато досліджень присвячені тому, як майбутні матері впливають на здоров'я та розвиток дитини до і під час вагітності, маючи на увазі довкілля, емоції та поведінку матері. Майбутнім мамам часто рекомендують кардинальним чином змінити свій спосіб життя.

Татам приділяється менше уваги, однак існує достатньо доказів того, що практика та принципи мають змінитися і щодо цього.

У цьому дослідному огляді описано сім способів впливу татусів на розвиток дітей під час вагітності, що вважається корисним посібником для фахівців із планування допологових послуг та програм.

1. Епігенетичні та генетичні зміни: Набуті моделі поведінки щодо здоров'я:

• Ожиріння пов'язане з епігенетичними змінами, які призводять до обмеження зростання у дитинстві.

• Алкоголь впливає на епіген сперматозоїдів і є фактором ризику вживання алкоголю та чутливості до алкоголю у потомства.

• Через діабет і споживання фаст-фуду батьками-чоловіками пророкуються ранні пологи.

2. Епігенетичні та генетичні зміни: Вплив навколишнього середовища

• Дія зварювальних димів на робочому місці пов'язана з вищою ймовірністю появи вроджених аномалій (єгипетське дослідження).

• Татусі, які зазнають впливу пестицидів (наприклад, нематоциду, дибромохлорпропану, етилендіброміду), частіше мають недостатньо хорошу якість сперми.

3. Епігенетичні та генетичні зміни: Ранній життєвий стрес

• Діти татусів, які пережили Голокост, та татусів із посттравматичним стресовим розладом мають епігенетичні відмінності, а саме підвищене метилювання ДНК у промоторній ділянці глюкокортикоїдного рецептора. Це пов'язано з підвищеною поширеністю психічних захворювань та зниженням рівня кортизолу у дітей.

• Дослідження матерів показали зв'язок між їхнім перебуванням у життєвих негараздах (наприклад, які зазнали стихійних лих, терористичних атак, COVID-19) та успіхами їхніх дітей. Подібних досліджень для татусів немає, але вони, ймовірно, виявили б аналогічні зв'язки.

4. Нейробіологічні та гормональні зміни

• Татусі, які вперше стали батьками, з вищим рівнем тестостерону до пологів, повідомляють про менш ефективне та позитивне виховання дітей через шість місяців після їх народження.

• Чоловіки, які вперше стали батьками з підвищеним пренатальним рівнем окситоцину підтримують більш дбайливу батьківську філософію після народження дитини.

5. Вплив на поведінку майбутніх матерів щодо здоров'я

• Вживання алкоголю майбутнім батьком пов'язане з інтенсивнішим вживанням алкоголю вагітними матерями (українське дослідження).

• Майбутні матері частіше беруть участь у допологових заходах зі збереження здоров’я, таких як відмова від куріння, коли їхні партнери-чоловіки виконують більше обов'язків з виховання дитини (наприклад, слухають серцебиття дитини, купують товари для дитини, відвідують допологові заняття).

6. Вплив на психічне здоров'я майбутніх матерів

• Хороші стосунки у парі пов'язані з нижчим рівнем дистресу у майбутніх матерів, що, своєю чергою, свідчить про позитивний темперамент дитини (дослідження США).

• Більшість конфліктів у відносинах взаємопов'язана з високою ймовірністю складних з медичної точки зору пологів. Багато досліджень пов'язують допологовий стрес у матерів з передчасними пологами та низькою вагою при народженні.

• Депресія у майбутніх татусів пов'язана з депресією у майбутніх матерів. Спільні симптоми психічного здоров'я у двох батьків до пологів пророкують ті ж симптоми у батьків через 12 місяців після народження дитини, які, своєю чергою, взаємопов'язані з проблемами розвитку дітей 7-8-річного віку (фінське дослідження).

7. Вплив на гормони матері

• Гормональні процеси у парі мають тенденцію до синхронізації та слідують подібним закономірностям. Нижчий рівень тестостерону в обох майбутніх батьків має на увазі більшу участь чоловіка у батьківських стосунках після народження дитини.

• Коли рівень кортизолу нижчий в обох майбутніх батьків, ймовірно, буде менше конфліктів між ними до народження малюка та менше депресії з боку батька після народження дитини.

• Гормональні зміни в організмі матері можуть вплинути на розвиток плода та подальший соціальний та емоційний розвиток дітей.

Дункан Фішер став одним із засновників Блога про дітей та сім'ю разом з партнерами – Кембридзьким університетом, Принстонським університетом та Фондом Джейкобса. Ідея виникла в результаті багаторічного досвіду в секторі роботи з дітьми та сім'єю, коли він наводив доводи на користь серйозних змін на основі доказів досягнення покращення добробуту та розвитку дітей. Він працює в Уельсі у Великій Британії.

За матеріалами The Epoch Times USA