ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китаєць з Одеси сказав, що не розуміє позиції своєї батьківщини щодо війни

Велика Епоха

Усі акаунти в китайських соцмережах громадянина КНР Ван Цзісяня, який знаходиться в Україні, були заблоковані китайськими цензорами. Йому також почали надходити анонімні погрози. І це все тому, що він підтримує Україну у боротьбі із російським вторгненням.

Ван переїхав з Македонії до Одеси в червні 2021 року як керівник одного з підрозділів американської компанії. З початку війни він публікував у соцмережах ролики про життя під вогнем і засуджував російських окупантів.

Ван Цзисянь (Скриншот)

Наприклад, 8 березня він вказав на своєму каналі в YouTube: «Щойно оголошують про припинення вогню для евакуації людей, вони [росіяни] одразу атакують! У нас навіть дрібні пекінські хулігани такого собі не дозволяють».

17 березня всі акаунти в китайських соціальних мережах, що належать Ван Цзісяню, було заблоковано.

В інтерв'ю журналісту The Epoch Times Ван розповів: «Усі мої облікові записи в материковому Китаї були закриті протягом години один за одним. Йдеться не лише про якийсь обліковий запис, а всі облікові записи, зареєстровані з моєю ідентифікаційною карткою, були заблоковані, включаючи WeChat та Weibo. Найбільше я не можу зрозуміти цього щодо сервісу з музикою у соцмережі QQ. Адже я просто слухав там пісні, а тепер ви не дозволяєте мені слухати».

Ван Цзісянь сказав, що не розуміє, чому влада Китаю так вчинила. «Що, чорт забирай, я зробив? Чому мене заблокували? Ви могли б спочатку попередити мене, а якщо я порушив закон, то ви могли б судити мене і показати мені рішення суду. Я справді не знаю, що я зробив, яке моє слово та фраза їм не сподобалася? Я ж не сварю її [владу КНР]. Так, я лаявся, але послухайте, кого я лаю. Я лаю саме тих, хто в нас тут убиває та грабує. Я не бачив тут китайських військових, чому вони [цензори компартії] такі збуджені?»

Йому також погрожувала деяка людина, яка недвозначно запропонувала йому подумати, чи зможе він виїхати з Китаю, якщо одного разу повернеться туди. Ван вважає, що це був один із агентів служб безпеки КНР.

Двозначна позиція Китаю

Напередодні вторгнення Росії в Україну Путін поїхав до Пекіна для участі у зимових Олімпійських іграх. Після цього була оприлюднена «спільна заява» Путіна з Сі Цзіньпіном, в якій говорилося, що Китай і Росія мають «дружбу без кордонів і не мають обмежень у сферах співпраці».

У день початку війни Пекін зняв обмеження на імпорт російської пшениці.

2 березня Генеральна Асамблея ООН провела екстрене засідання щодо ситуації в Україні, на якому «рішуче засудила агресію Росії проти України». Проте Китай під час голосування утримався.

16 березня Міжнародний суд ухвалив, що Росія має припинити свої військові операції проти України. Рішення суду було прийнято на 13 голосах «за» та 2 «проти». Проти виступили російський суддя Кирило Геворгян та китайська суддя Сюе Ханьцінь.

Після того, як Європа та США вирішили виключити кілька російських банків із міжнародної системи платежів Swift, Го Шуцін, голова Комісії з регулювання банківської та страхової діяльності Китаю, заявив 2 березня, що КНР не братиме участі у подібних санкціях, запроваджених західними країнами проти Росії.

Проте нещодавно Пекін висловив підтримку Україні. 14 березня посол Китаю в Україні Фан Сяньжун заявив на зустрічі із губернатором Львівської області Максимом Козицьким: «Ми побачили, наскільки сильно згуртований український народ. Це означає, що така велика ваша міць. Китай завжди буде позитивною силою, яка стоїть за Україною, як в економічній, так і політичній сфері».

«Українці захищають свою батьківщину»

Китай виявляє непостійну та двозначну позицію щодо російсько-української війни. Саме тому Ван Цзісянь не може зрозуміти реакцію уряду КНР на зміст його роликів у соцмережах.

«Я навіть не знаю, як треба правильно це називати, оборонною війною чи, можливо, війною за визволення України, чи якоюсь спецоперацією? Чи я повинен слідом за місцевими та міжнародними ЗМІ називати це агресією? Знаючи китайську мову, я досі не можу зрозуміти пояснення з цього приводу від Міністерства закордонних справ Китаю. Що думає із цього приводу офіційний Пекін? Будь ласка, дайте відповідь мені ясною і зрозумілою мовою», ― каже Ван.

На думку Вана, те, як Пекін визначає характер російсько-української війни, є фундаментальною проблемою. «Якщо ви підтримуєте оборонну війну, то ви маєте рацію. Я особисто вважаю, що українці захищають свою Батьківщину».

«Я бачу, як гинуть безневинні люди. Столицю України атакують танки іноземних ворогів. У словнику будь-якої мови це однозначно називається агресією. З позиції українців це називається оборонною війною».

«Російська армія вигадує оригінальні назви, але це їхня справа, нехай називають як хочуть. Я вважаю, що якщо люди захищають свій будинок — це називається самообороною. І я вважаю, що це правильно у будь-якому відношенні», ― сказав у висновку Ван.

За матеріалами The Epoch Times