ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Положення лежачи на животі покращує насичення киснем і полегшує респіраторні симптоми, — дослідження

Велика Епоха
Дослідження показують, що положення лежачи може допомогти людям з дихальною недостатністю та покращити результати лікування при COVID-19. (Siriluk ok/Shutterstock)

Лежання в положенні обличчям униз, в якому груди опущені, а спина піднята, може бути простим способом покращити результати у випадках тяжкої дихальної недостатності. Цій темі була приділена особлива увага під час пандемії COVID-19, оскільки інвазивна механічна вентиляція зазвичай проводиться, коли пацієнт лежить на спині в супинованому положенні (лицем вгору).

Згідно з дослідженням, опублікованим у лютому 2020 року в журналі The Lancet Respiratory Medicine, механічна вентиляція є основним підтримуючим лікуванням для критично хворих пацієнтів, інфікованих COVID-19. Однак, за наявними даними, багато пацієнтів із COVID-19, поміщених на апарати штучної вентиляції легень, не виживають.

У дослідженні JAMA, що включало 5700 пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19 в районі Нью-Йорка в період з 1 березня 2020 по 4 квітня 2020 року, смертність серед пацієнтів, яким проводилася механічна вентиляція легень, варіювалася від 76,4% до 97, 2%, залежно від віку. Існує безліч причин, через які люди, що знаходяться на апаратах штучної вентиляції легень, мають високий ризик смертності, включаючи тяжкі вихідні захворювання.

Враховуючи погані результати, деякі лікарі зараз намагаються максимально убезпечити пацієнтів від апаратів штучної вентиляції легень, використовуючи альтернативні заходи, у тому числі укладаючи пацієнтів на живіт (у положенні лежачи) для кращої аерації легень.

Положення лежачи знижує рівень смертності у пацієнтів з ГРДС

Гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС) — це захворювання легенів, яке викликає нестачу кисню в крові та скупчення рідини у легенях. У міру накопичення рідини в легенях та руйнування сурфактанту, що допомагає легеням повністю розширюватися, легені не можуть нормально наповнюватися повітрям. У хворого на ГРДС з'являється задишка, яка може перейти в низький рівень кисню в крові, прискорене дихання і хрипи в легенях при диханні.

ГРДС є поширеним ускладненням серед тяжкохворих пацієнтів із COVID-19. В одному з досліджень було показано, що 100% пацієнтів, які померли від COVID-19, страждали від ГРДС.

Опубліковане в The New England Journal of Medicine у 2013 дослідження показало, що раннє застосування положення лежачи може поліпшити результати у людей з важким ГРДС. У ході дослідження 466 пацієнтів з тяжкою формою ГРДС були рандомізовані для отримання сеансів пронації тривалістю не менше 16 годин або перебування в положенні лежачи.

Через 28 днів померло 32,8% у групі, що лежать на спині, проти 16% у групі, що лежать на животі. Через 90 днів у групі, що лежить на спині, рівень смертності становив 41% проти 23,6% у групі, що лежить на животі. Дослідники дійшли висновку: «У пацієнтів із тяжким ГРДС раннє застосування тривалих сеансів лежання на животі значно знизило 28-денну та 90-денну смертність».

Попередні дослідження не тільки показали, що оксигенація значно краща у пацієнтів у положенні лежачи на животі у порівнянні з становищем на спині, але становище на животі також може запобігти пошкодженню легень, спричиненому вентиляцією.

Чому становище лежачи на животі корисне для пацієнтів із ГРДС

У своєму відеоролику Джонатан Даунхем (Jonathan Downham), практикуючий реаніматолог із Великої Британії, пояснює, чому положення лежачи може бути корисним для пацієнтів із ГРДС. На простому прикладі губки, наповненої рідиною, він показує, як змінюється напрямок дренажу в залежності від положення губки.

При ГРДС повітряні мішки легень, або альвеоли, ушкоджуються. Рідина проникає через пошкоджені стінки повітряних мішечків і накопичується в них. Рідина легко збільшує його вагу, який потім видавлює газ із залежних ділянок. Якщо губка є заповненою рідиною легеня, то в положенні лежачи на спині залежні ділянки знаходяться в задній частині легені.

Хоча рідина в легень пацієнта з ГРДС розподілена рівномірніше, ніж передбачає модель губки, вона допомагає показати, як збільшена маса легень видавлює газ з гравітаційно-залежних ділянок легень, і чому щільність легень зміщується при переході з положення лежачи в положенні на спині.

За словами Даунхема, цей зсув може статися протягом декількох хвилин після зміни становища людини. Відмінності у формі легень та грудної стінки також відіграють свою роль.

Даунхем показує, що коли пацієнт перебуває в положенні лежачи, вага розподіляється набагато рівномірніше, що дозволяє поліпшити вентиляцію.

У положенні лежачи кілька факторів, включаючи гравітаційні сили та підвищений тиск вологої легені, згубно впливають на альвеоли в нижній частині легені. Однак лежачий пацієнт менше страждає від цих ефектів. При положенні лежачи виникають інші переваги, у тому числі:

  • зняття частини ваги серця з нижніх відділів легень;
  • швидке, значне та стійке покращення оксигенації у пацієнта з ГРДС та серцевою недостатністю;
  • зняття частини ваги вмісту черевної порожнини з краще вентильованої задньої частини легені.

Положення лежачи також може допомогти впоратися зі стресом та навантаженням на легені. Воно також зменшує запалення легень у пацієнтів з ГРДС та може зменшити тяжкість та ступінь пошкодження легенів, спричиненого механічною вентиляцією.

Використання лежачи на животі при ранньому лікуванні

Дедалі більше досліджень показують, що лежання на животі має використовуватися систематично у ранньому лікуванні важкого ГРДС. Як зазначається в патофізіологічному огляді, опублікованому в World Journal of Critical Care Medicine, «сучасні дані переконливо свідчать про те, що положення лежачи на животі надає сприятливий вплив на газообмін, механіку дихання, захист легень і гемодинаміку, оскільки воно перерозподіляє транспульмональний тиск. навантаження на легені та розвантажує правий шлуночок».

Дослідники припустили, що становище лежачи, може бути корисним здебільшого при ГРДС, і рекомендували «ранне використання тривалого становища лежачи разом зі стратегіями захисту легень значно знижує смертність». Для досягнення найкращих результатів інші дослідники вважають, що сеанси вентиляції в положенні лежачи повинні тривати від 12 до 18 годин і повинні бути розпочаті протягом 36 годин після постановки діагнозу.

Невелике дослідження пацієнтів з важким ГРДС, викликаним COVID-19, яким була потрібна механічна вентиляція в Ухані, Китай, також показало, що лежання в положенні лежачи на животі протягом 24 годин краще для легень. На жаль, попри безліч потенційних переваг, лежання на животі залишається недостатньо використовуваним методом. За даними одного дослідження, лише 13,7% пацієнтів з ГРДС та 32,9% пацієнтів з тяжкою формою ГРДС були поміщені в положення лежачи на живіт.

Положення лежачи при самостійній вентиляції легень теж корисне

Більшість досліджень становища лежачи на животі при дихальній недостатності була зосереджена з його використання під час штучної вентиляції легенів. Однак, було заплановано як мінімум одне дослідження, щоб визначити, чи використання положення лежачи на животі у пацієнтів з самостійною вентиляцією легень з ГРДС, викликаним COVID-19, покращити газообмін і знизити потребу в інвазивній механічній вентиляції легень.

Попередні дослідження також показують, що спонтанно дихаючі пацієнти, які не інтубовані, також можуть отримати користь від лежачи на животі, що призводить до поліпшення оксигенації. Інше дослідження догляду за тяжкохворими пацієнтами з COVID-19 у китайській провінції Цзянсу рекомендувало використовувати положення лежачи на животі під час неспання, що, як зазначили дослідники, «продемонструвало значний ефект у поліпшенні оксигенації та легеневої неоднорідності».

Також було висловлено припущення, що фізіологічні зміни, які відбуваються в положенні лежачи на животі, можуть бути більш сприятливими у пацієнтів зі спонтанним диханням, ніж в інтубованих.

Дослідження 2003 фактично показало, що положення лежачи призводило до швидкого збільшення парціального тиску кисню, або PaO2, яке є мірою того, наскільки добре кисень переміщується з легенів в кров, у пацієнтів з дихальною недостатністю. Усі пацієнти у дослідженні змогли уникнути ШВЛ.

У випадку COVID-19 деякі експерти пропонують, щоб усі пацієнти, які не сплять і можуть регулювати своє власне положення, повинні використовувати положення лежачи для двох-чотиригодинних сеансів два-чотири рази на день.

Як використовувати положення лежачи в домашніх умовах

Деякі лікарні випустили інструкції з самостійного прийняття лежачого положення, яке можна використовувати вдома для людей з кашлем або утрудненим диханням. Якщо вам важко дихати, то слід звернутися за невідкладною медичною допомогою.

Однак у випадках кашлю або легкої задишки, які лікуються вдома, рекомендується не проводити багато часу, лежачи на спині.

Натомість рекомендується «лежати на животі та в різних положеннях — це допоможе тілу доставити повітря на всі ділянки легень». Керівництво рекомендує змінювати положення кожні 30 — 120 хвилин, у тому числі:

  • лежачи на животі
  • лежачи на правому боці
  • сидячи
  • лежачи на лівому боці

Це простий спосіб, щоб потенційно полегшити труднощі з диханням у домашніх та госпітальних умовах. Якщо ваші медичні працівники не пропонують цього, запитайте їх, чи може допомогти лежання.

За матеріалами The Epoch Times USA