Вівторок, Чер 28, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Дослідження доводить, що музика може запобігти 800 тисячам неминучих смертей

П'ятниця, 3 червня 2022 року
Музика резонує, у переносному та буквальному сенсі. Вона може пробудити наші емоції та змінити наше мислення. І це діє не лише на розум, а й на тіло. (Vladimirkarp/Shutterstock)

Дослідники Університету Нового Південного Уельсу (UNSW) виявили, що музика може запобігти приблизно 800 000 щорічних смертей, яких можна було б уникнути. Були знайдені чіткі докази того, що заняття музикою покращують загальне самопочуття та здоров'я, знижують тривожність та покращують настрій.

Метт МакКрері, ад'юнкт-викладач Клінічної школи Принца Уельського та співавтор дослідження, який опублікував отримані дані про вплив музики, повідомив у прес-релізі UNSW, що його дослідження встановило — заняття музикою викликає емоційну реакцію, яка має фізіологічний компонент. Будь-яке заняття, чи то співи, чи то прослуховування музики або гра на інструменті, може викликати таку реакцію.

МакКрері сказав, що пояснення про те, що музика здатна викликати емоційні реакції, є предметом серйозних суперечок. Але, схоже, це відбувається через емоційний зв'язок, який утворюється між музикантами, що створюють звук із певним емоційним наміром, і слухачами, які сприймають ці емоції.

Дослідник пояснив, що емоційна реакція на музику активує різні області мозку та вегетативну нервову систему (ВНС) — біологічну систему, яка регулює мимовільні процеси, такі як дихання та серцебиття. За його словами, у більшості випадків музичний супровід викликає реакцію «боротьби або втечі», за якою слідує реакція «відпочинку та відновлення», коли музика закінчується.

«Моя робоча гіпотеза полягає в тому, що багаторазове прослуховування музики, яка викликає ці реакції вегетативної нервової системи, підвищує нашу здатність правильно реагувати на стрес, що, своєю чергою, покращує загальний стан здоров'я та добробут».

Більш того, реакція активації ВНС у відповідь на музику схожа на стан при фізичному навантаженні, хоча, за словами МакКрері, у людини, яка виконує фізичні вправи, більша амплітуда реакції.

«Найцікавіше в отриманих результатах – це розуміння потенційного впливу музики на наше здоров'я загалом. Наприклад, фізичні вправи допомагають запобігти 1,6 мільйона смертей на рік», — сказав МакКрірі.

«Якщо музика може надавати хоча б половину такого впливу, ми зможемо запобігти 800 000 щорічних смертей, яких можна було б уникнути. Таким чином, потенціал тут приголомшливий, якщо ми зможемо зрозуміти, як спрямувати та використати вплив музики по максимуму», — пояснив він.

Будь-яке заняття, чи то співи, чи то прослуховування музики або гра на інструменті, може викликати відповідну реакцію. (Farknot Architect/Shutterstock)

МакКрері в електронному листі до редакції The Epoch Times повідомив, що головним результатом дослідження став помітний позитивний вплив музики на якість життя людей, пов'язаний зі здоров'ям (HRQOL) — показник, що відображає загальний стан здоров'я та добробуту. Він зазначив, що сила впливу музики була приблизно вдвічі меншою, ніж дія фізичних вправ на HRQOL.

МакКрері додав, що одна з основних гіпотез, яку зараз досліджує його команда, полягає в тому, що постійне заняття музикою може надавати профілактичний вплив на неінфекційні захворювання, такі як серцево-судинні захворювання та рак.

«Відповідно, сила впливу музики на якість життя, що пов'язана зі здоров'ям, дає нам приблизну оцінку її потенційного впливу на смертність від неінфекційних захворювань», — сказав МакКрірі.

«Що стосується поєднання музики та фізичних вправ (наприклад, при танцях) або того, який тип музичних занять найкраще підходить для здоров'я, то це ще дуже відкриті питання без відповідей, які ми зараз досліджуємо», — сказав МакКрірі.

Він також сказав, що музику можна використовувати для лікування тривоги та депресії у людей, які страждають на наркоманію, додавши, що чинні дослідження показують, що музика може допомогти покращити стан здоров'я цих людей.

Однак дослідники визнали, що вплив музики, як спостерігалося у результатах дослідження, дуже відрізнявся у різних людей.

«Нині це величезна перепона, оскільки "призначивши" певний тип музики для кожної окремої людини, можна отримати широкий спектр відповідей від "відсутності ефекту" до "великого ефекту"», — сказав МакКрері.

«Ми маємо намір усунути цю варіативність у майбутніх дослідженнях, орієнтуючись на емоційні реакції на музику (наприклад, насолоду, розслаблення), а не на конкретні типи музики (наприклад, класична, поп-музика)».

Хоча фізичні вправи важливі для будь-якого віку, дослідження показало, що люди також можуть отримати користь для здоров'я від прослуховування музики. (Shutterstock)

Проте аналіз дослідження не виявив методів оптимізації лікування музикою, наприклад, наскільки довго чи як часто пацієнт має займатися музикою.

МакКрірі сказав, що з урахуванням чинних недоліків музичного лікування необхідно зробити ще багато роботи, щоб музика могла бути прописана людині з максимальною користю для здоров'я. Однак, він зазначив, що це дослідження сприяє кращому розумінню впливу музики на здоров'я в середньому.

За його словами, щоб реалізувати потенціал музики в охороні здоров'я, наступним кроком має стати розробка структури, яка дозволяє створювати надійні рекомендації, які допоможуть максимізувати вплив музики на здоров'я пацієнта.

«Наступний крок – це випробувати цю систему рекомендацій і подивитися, чи вона може стабільно давати позитивні результати для здоров'я в різних реальних умовах, наприклад, у клінічній реабілітації та програмах громадської охорони здоров'я».

Він зазначив, що це дослідження є першим підтвердженням клінічно значущого впливу музики на самопочуття та HRQOL.

«Попередні систематичні огляди використали описові методи для синтезу широкого спектра, часто суперечливих, результатів щодо впливу музики на здоров'я», – каже МакКрірі.

«Тобто, це дослідження було спрямоване на те, щоб бути дуже прямим і точним у кількісному відношенні, використовуючи "холодний", неупереджений підхід до впливу музики, і я не був упевнений, що вплив музики на якість життя, пов'язане зі здоров'ям (HRQOL), матиме істотне значення».

Музика — це недорогий і простий спосіб покращити кілька аспектів нашого життя та отримати задоволення. (Lopolo/Shutterstock)

Він також зазначив, що дане дослідження вперше дозволило порівняти вплив музики на здоров'я та зіставити його з методами поліпшення HRQOL, що використовуються в цей час, такими як зниження ваги та фізичні вправи. Дослідники зробили це можливим, зосередившись на дослідженнях, в яких використовувався найпопулярніший опитувальник здоров'я в короткій формі (SF), SF-36, який, як випливає з назви, містить 36 пунктів.

МакКері зазначив, що на цей момент він не бачив жодних доказів того, що певні жанри музики мають більший вплив на здоров'я.

«Найбільший вплив на здоров'я та самопочуття має музика, яка подобається вам більше, оскільки її прослуховування та відтворення відповідає емоційній та фізіологічній реакції», — сказав МакКрірі.

Метт МакКрері та його колеги опублікували результати свого дослідження про вплив музичної активності на якість життя, пов'язане зі здоров'ям (HRQOL), у журналі JAMA Network Open. Дослідження включало 26 відповідних досліджень, у яких взяли участь 779 осіб.

За матеріалами The Epoch Times USA