ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

119-річна любила розчинну каву та солодкі газовані напої. Секрет довголіття не лише у правильному харчуванні

Велика Епоха
Японська суперстолітня Кане Танака померла у віці 119 років. (JIJI PRESS/AFP через Getty Images)

Кане Танака була найстарішою людиною у світі, що підтверджено Книгою рекордів Гіннеса. На жаль, японка померла нещодавно, 19 квітня 2022 року, у віці 119 років. Всупереч поширеній думці про здоров’я, ця суперстолітня бабуся ніколи не утримувалася від їжі, тому що вона любила пити розчинну каву та газовані напої щодня. Лікарі стверджують, що три основні фактори сприяли її незвичайному довголіттю.

Її життя

Кане Танака народилася 2 січня 1903 року (тобто на 36-му році ери Мейдзі). 2 січня цього року вона відсвяткувала свій 119-й день народження. Вона пережила п’ять японських епох, від Мейдзі до епохи Рейва, під час п’яти поколінь імператорів.

Кане Танака в 1923 році.

Танака вважала, що трьома її секретами довголіття були цікавість, працьовитість і її пристрасть до отелло (або реверсі). Живучи в будинку для людей похилого віку в місті Фукуока, Японія, вона майже щодня грала в отелло зі своїми співмешканцями. Оскільки вона ненавиділа програвати, вона продовжувала грати, поки не вигравала. Вона щодня спілкувалася з персоналом будинку престарілих. Також жінка любила малювала, займалася каліграфією та щотижня не забувала про математику — вона рахувала.

Що стосується дієти, вона не уникала жодної конкретної їжі. На додаток до трьох щоденних прийомів їжі, вона також пила консервовану каву та газовані напої щодня, разом із шоколадними цукерками, які вона любила.

Одного разу Танака поставив собі за мету «вести здоровий спосіб життя до 120 років». Попри те, що до досягнення цього їй залишалося кілька місяців, її енергійний вигляд протягом усього життя все одно викликав у нас питання: як вона могла прожити таке довге і здорове життя, вживаючи шкідливі напої з високим вмістом цукру?

Лікарі вважають, що три основні фактори сприяли її незвичайному довголіттю.

Соціалізація, щоб уникнути самотності

Доктор Лобсанг, відомий експерт із профілактичної медицини тіла-розуму-духу та директор Lobsang Preventive Medicine Group, зазначив, що коли люди стають старшими, у них зазвичай стає все менше і менше друзів. В результаті вони відчувають себе самотніми, що підвищує рівень смертності.

Після 75 років досліджень Гарвардський університет виявив, що найважливішим фактором довгого і здорового життя є соціалізація. Дослідження, яке розпочалося в 1938 році, загалом відстежило 724 дорослих. Щороку дослідницька група запитувала суб’єктів дослідження про їхню роботу, життя та здоров’я.

Результати дослідження показують, що люди, які підтримують більше контактів зі своєю сім’єю, друзями та громадою, загалом щасливіші та здоровіші; і соціально активні люди теж живуть довше.

Навпаки, самотність шкодить фізичному та психічному здоров’ю.

Люди, які відчували себе самотніми, помітили погіршення здоров’я в середньому віці, раніше, ніж зазвичай. Їхні когнітивні функції також погіршаться раніше, що збільшує ймовірність ранньої смерті. За словами доктора Лобсанга, любов Танаки до Отелло та її цікавість позитивно вплинули на її соціальні взаємодії.

Після виходу на пенсію багато людей менше взаємодіють з іншими й можуть бути без цілей; їх смертність також стає вищою. За словами доктора Лобсанга, дослідження, проведене в Німеччині, виявило, що якщо люди готові повернутися в суспільство після виходу на пенсію, наприклад, викладати в школах, займатися волонтерством та піклуватися про інших, вони можуть знизити рівень смертності на 40-50 відсотків.

Такий приклад є саме в Японії. У 2019 році 90-річний Йошіміцу Ябута був прийнятий на роботу в McDonald’s, ставши таким чином найстаршим співробітником McDonald’s в Японії. Він працює в нічну зміну чотири дні на тиждень по п’ять годин на день, прибирає сидіння в обідній зоні, готує інгредієнти та виконує інші завдання. Як і Танака, Йошіміцу Ябута також їсть продукти, які вважаються шкідливими для здоров’я, наприклад картоплю фрі та напої McDonald’s. Однак така дієта і старе тіло не завадили йому працювати. Менеджер магазину хвалить його за те, що він підтримує чистоту в магазині. Крім того, Йошіміцу Ябута вважає, що для нього важлива його взаємодія з колегами. Тож навіть якщо він іноді має відмінні від молодших колег думки, він намагається їх зрозуміти.

Добросердечність і терпимість до гніву

З її фотографій і відео видно, що Танака завжди виглядала миролюбною і спокійною.

Доктор Лобсанг зазначив, що коли йдеться про здоров’я та довголіття, люди часто звертають увагу на те, що вони їдять і п’ють, а також які вправи робити. Однак, за його словами, «справжній секрет — мати добре серце».

Багато шанованих буддійських ченців у Тибеті та Індії доживають до 80 або 90 років або навіть понад 100 років, тому що вони мають високий ступінь спокою.

Багато хворих на рак, наприклад, хворі на рак легенів або молочної залози, дотримувалися здорової дієти, не курили та не пили, регулярно виконували вправи. Однак у них все одно розвинувся рак. Доктор Лобсанг сказав, що він зустрічався з багатьма з цих пацієнтів у своїй клініці й зрозумів, що всі психологічні фактори, такі як образа та ненависть до інших, спричинили їх хворобу.

«Образа пов’язана з раком легенів і молочної залози», – сказав він, додавши, що накопичення таких негативних емоцій послабить і порушить роботу імунної системи людей, що дуже шкідливо для здоров’я.

Він наголосив на важливості не гніватися, тому що гнів породжує образу, а також призводить до смутку та депресії. Деякі люди також злитися на себе, що ще більше шкодить їхньому здоров’ю.

Виховання почуття щастя та альтруїзму

Доктор Чжан Шихен, директор клініки Ці Лінь, зазначив, що на тему здоров’я та довголіття більшість людей воліли б зосередитися на серцево-судинних захворюваннях, остеопорозі, саркопенії, кров’яному тиску та цукрі в крові, але часто нехтують мозком.

«Здоров’я мозку має багато спільного зі щастям», — підкреслив він, оскільки щастя впливає на здоров’я мозку, що, своєю чергою, впливає на фізичні функції та довголіття.

Тодд Кешдан, американський психолог і професор психології та директор лабораторії щастя в Університеті Джорджа Мейсона, пропонує шість «інгредієнтів», які потрібно дати мозку, щоб розвивати відчуття добробуту: жити сьогоденням, бути допитливим, робити те, що тобі подобається, бути уважним до інших, розвивати стосунки та добре піклуватися про себе, щоб підтримувати фізичну форму.

Танака завжди робила те, що їй подобалося, залишалася допитливою і зберігала настрій навчання, що також є ознакою життя в сьогоденні.

Доктор Чжан сказав, що допитливість людей досягає свого піка, коли вони є немовлятами, але коли вони починають ходити до школи та вступають у суспільство, вони потім повинні дотримуватися шкільних правил і правил компанії, що може придушити їхню цікавість. Він порадив людям звільнити свою цікавість і дізнаватися більше про нові речі після виходу на пенсію.

«У мене є пацієнт, який ніколи раніше не торкався до скрипки, і він почав вчитися на скрипці у віці 70 років», – сказав доктор Чжан, додавши, що цей пацієнт також дуже балакучий. «Я думаю, що це має бути пов’язано з його цікавістю та схильністю до цих складних завдань». На додаток, вивчення чогось складного може підтримувати мозок активним і зменшувати апоптоз клітин мозку.

Доктор Чжан також сказав, що бути уважним до інших, допомагати іншим і діяти альтруїстично приносять більше психологічну винагороду, ніж коли допомагають тобі.

Доктор Лобсанг погодився з ним: «Я завжди кажу, що альтруїзм, щастя і здоров’я дорівнює один одному». Альтруїзм веде до щастя, яке своєю чергою веде до здоров’я.

Щастя також пов’язане з можливостями мозку. Дослідження показало, що пацієнти з депресією мають високий рівень розвитку хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона або атрофії мозку, ніж люди загалом.

Доктор Чжан зазначив, що, хоча Танака любила безалкогольні напої, вона також робила багато речей, пов’язаних із покращенням здоров’я мозку, що могло б компенсувати цю харчову проблему.

Звичайно, здорове харчування дуже важливе. Наприклад, дієта MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) може уповільнити старіння мозку та знизити ризик розвитку деменції. Доктор Чжан жартома сказав, що якби Танака прийшла в його клініку, коли вона була жива, він би порекомендував їй такий тип дієти.