Середа, Лип 6, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чому ми плачемо і як це нам допомагає

Субота, 16 квітня 2022 року
У тому, щоб дозволити сльозам витекти та забрати з собою частину нашого горя та стресу, є своя мудрість. (tugol/Shutterstock)

Плач – це те, про що мало хто замислюється, поки не опиняється у самому його розпалі. Однак плач через те, що нас глибоко зачепило, є більш значущим, ніж багато хто може уявити.

У китайській медицині плач вважається важливою розрядкою. Плач дозволяє нам виразити емоції, які у протилежному випадку "застрягли" б у тілі, а якщо залишилися б там досить довго, привели б до хвороби. Все це пояснюється концепцією, яка називається стагнацією, що працює на двох рівнях. Застій існує як на енергетичному, так і на фізичному рівні. Застій є однією з основних причин захворювань, а емоційний застій не є виключенням.

Плач – один зі способів вивести негатив, що накопичився, з тіла і психіки. Плач – це катарсис, що дозволяє нам чесно відчути наші емоції, і це шлях для їх виходу з тіла, щоб вони не накопичувалися (викликаючи застій).

Наука про сльози

Це уявлення про плач було підтверджено в сучасних медичних дослідженнях в останні десятиліття, коли плач став предметом серйозного наукового вивчення. Хоча плач – це універсальна та унікальна якість людини, до 1980-х років він не привертав серйозної уваги вчених. Навіть за чотири десятиліття досліджень і вивчення залишається багато невідомого про плач, його походженні й про те, чому ми це робимо.

Різні види сліз

Наш організм виробляє три види сліз: рефлекторні, базальні та емоційні, і кожна з них має певну лікувальну мету.

Рефлекторні сльози

Рефлекторні сльози на 98% складаються з води та виробляються при контакті наших очей із пилом, димом або іншими подразниками. Їх мета – очистити очі від шкідливих частинок. Ви, ймовірно, знайомі з цими видами сліз, якщо коли-небудь різали цибулю або отримували удар в око.

Базальні сльози

Базальні сльози виробляються постійно, щоб підтримувати очі у зволоженому стані, і містять лізоцим, хімічну речовину, яка діє як антибактеріальний засіб, що захищає очі від інфекції. Базальні сльози також містять воду, ліпіди та білки. Ці сльози розподіляються по оку щоразу, коли ви моргаєте, зберігаючи його вологим і захищеним. Базальні сльози також проходять по слізному каналу в ніс, зберігаючи його вологим і захищеним від бактерій.

Емоційні сльози

Емоційні сльози - найцікавіші, і саме тут особливо актуальні знання традиційної китайської медицини. Дослідники виявили, що сльози, що виділяються у відповідь на емоційний стан, містять гормони, білки й різні токсини, які накопичуються в організмі під час стресу.

Вміст емоційних сліз був відкритий відомим біохіміком і  «експертом по сльозах» доктором Уїльямом Фреєм у 1980-х роках, який написав книгу на цю тему під назвою  «Плач: Таємниця сліз». Його дослідження показують, що ці емоційні сльози також змушують організм виробляти ендорфіни – гормони гарного самопочуття.

У результаті досліджень Фрей дійшов висновку, що емоційний плач не тільки допомагає нам почуватися краще, але й виконує фізіологічну функцію – позбавляє наш організм від шкідливих гормонів стресу, а також токсинів. Ці гормони стресу та токсини накопичуються після того, як ми пережили стресову подію.

За словами Фрея, плач – процес схожий на екзокринний. Інакше кажучи, плач пов'язаний з виділеннями з організму. Інші екзокринні функції, такі як видихання, сечовипускання, дефекація та потовиділення, – все це способи виведення токсичних речовин.

Дослідження також показали, що після емоційного плачу у нас знижується частота серцевих скорочень та дихання, і ми приходимо у більш спокійний емоційний та фізіологічний стан.

Чому ми плачемо

То чому ж ми плачемо, і чи виконує цей процес якусь іншу функцію, крім випускного клапана для таких емоцій, як сум, гнів, страх і радість? Як і багато інших елементів людської фізіології та природи, одна дія приносить багато користі.

Говорячи холодною мовою науки, дослідження показують, що плач може бути формою прояву почуття близькості, що покликана стимулювати вияву співчуття з боку інших людей. Дослідження, проведене в Тілбурзькому університеті в Нідерландах, показало, що і чоловіки, і жінки надають більше емоційної підтримки тому, хто плаче, що, мабуть, цілком очікуване. Існують також докази, що плач вивільняє ендорфіни, відповідальні за зменшення болю.

Дослідження, проведені психологами з Університету Південної Флориди, показують, що чутливість шкіри підвищується, а дихання поглиблюється як під час, так і після плачу.

«Можливо, що плач є як сигналом дистресу, так і засобом відновлення психологічної та фізіологічної рівноваги», – кажуть дослідники. Інші вчені припускають, що емоційні сльози можуть сигналізувати про дистрес, сприяти груповій поведінці, стимулювати соціальну підтримку і придушувати агресію.

Користь плачу для здоров'я

Емоційні сльози містять марганець, що є найважливішою поживною речовиною, що необхідна організму для нормального функціонування. Низький рівень марганцю може призвести до порушення згортання крові, проблем зі шкірою, уповільнення загоєння ран та зниження фертильності. Занадто велика кількість марганцю токсична і може спричинити неврологічні симптоми, такі як тремор, труднощі при ходьбі та спазми обличчя.

Емоційні сльози також містять калій, який відповідає за правильне функціонування нервів, м'язовий контроль та кров'яний тиск. Пролактин - це гормон, який задіяний під час стресів, і також в імунній функції. У жінок рівень пролактину зазвичай вищий, ніж у чоловіків, і його рівень підвищується під час вагітності, оскільки саме цей гормон виробляє грудне молоко у жінок, що годують. Багато досліджень показали, що жінки плачуть більше, ніж чоловіки (у співвідношенні 5 до 1) і цей гормон може бути однією з причин.

Ще одне переконливе відкриття говорить про те, що люди, які більше плачуть, як правило, страждають від меншої кількості захворювань, спричинених стресом, таких як хвороби серця, виразка та коліт. Це та інші дослідження показали, що люди із захворюваннями, спричиненими стресом, плачуть менше, ніж їхні здорові однолітки.

На Заході наша культура схильна уникати того, що вважає непристойним. Багато хто з нас вважає, що легше поховати щось болюче, ніж випустити це назовні, добре поплакавши. Життя постійно підносить нам ситуації, що викликають складні емоції. Навчитися орієнтуватися в них і відчувати їх повною мірою – це один зі способів розвитку емоційного інтелекту, а плач – це його природний побічний ефект.

Плач виводить ці важкі емоції з організму, дозволяючи нам спілкуватися з іншими людьми, просячи допомоги та втіхи. Проливання сліз – це мовчазний сигнал оточуючим про те, що ми у біді. Отримання втіхи та підтримки – це один зі способів налагодження зв'язків, який зачіпає щось хороше у кожному з нас; це нагадування про те, що нам глибоко співчувають і що ми не самотні.

За матеріалами The Epoch Times USA