ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Відомі бренди можуть постраждати через порушення прав на товарні знаки у Росії

Велика Епоха
Жінки проходять перед рестораном McDonald's у центрі Москви, 9 березня 2022 року. (AFP via Getty Images)

Російське відомство за товарними знаками відзначає сплеск заявок на відомі західні бренди після того, як на початку минулого місяця російський уряд видав ухвалу, що дозволяє використання патентів «недружніх країн» без оплати або згоди власника.

Амбітні росіяни, натхненні цією постановою, на цей момент подали понад 50 заявок на використання товарних знаків відомих брендів, включаючи Starbucks, Nespresso, McDonald's, Mercedes-Benz, Chanel та Christian Dior.

Це сталося після того, як сотні міжнародних компаній оголосили про свій відхід з Росії, закриття магазинів або призупинення діяльності у відповідь на війну в Україні.

Поки що неясно, чи задовольнить російський державний орган у сфері товарних знаків ці заявки на реєстрацію. Деякі адвокати за товарними знаками та патентами висловили занепокоєння, коли російський суд у Кірові 3 березня ухвалив, що будь-хто може використати товарні знаки для Peppa Pig та Daddy Pig, британських мультиплікаційних персонажів.

Дівчинка Дар'я грає з іграшками Peppa Pig під час преспоказу на міжнародному ярмарку іграшок у Німеччині, 28 січня 2020 року. (CHRISTOF STACHE/AFP via Getty Images)

В ухвалі суду згадуються «недружні дії Сполучених Штатів Америки та афілійованих з ними іноземних держав».

Ці дії підвищують ймовірність порушення патентних прав у Росії, вважає Джош Гербен, юрист з товарних знаків із Вашингтона.

«Рішення у справі «Свинка Пеппа» привернуло багато уваги, тому що дало сигнал про те, що судам, ймовірно, було наказано не перешкоджати піратству та порушенню прав інтелектуальної власності, що належить західним компаніям», — написав він у блозі.

За словами повірених за товарними знаками, обробка цих заявок у Росії займає місяці, хоча після початку війни ситуація могла змінитись.

«До війни в Україні російське патентне відомство часто відмовлялося від товарних знаків, які були надто близькі до інших брендів, навіть західних компаній», — написав Гербен.

США, Великобританія, члени Євросоюзу, Канада, Японія та Тайвань входять до списку «недружніх» країн Росії.

У відповідь на повідомлення ЗМІ Російське патентне відомство (Роспатент) опублікувало 1 квітня заяву про нещодавні заявки на товарні знаки для західних логотипів та найменувань.

У Роспатенті заявили, що ці заявки проходитимуть ретельну експертизу, перш ніж будуть схвалені та зареєстровані в Росії.

Заява про реєстрацію товарного знака не забезпечує правового захисту відповідно до законодавства Російської Федерації, йдеться у заяві.

У заяві також роз'яснювалася нещодавня заявка на товарний знак «Дядя Ваня». Минулого місяця було подано заявку на товарний знак для логотипа McDonald's з використанням імені «Дядя Ваня». Проте заявку було відкликано заявником через 2 тижні після подачі, повідомив Роспатент.

Заявка на товарний знак, подана до Російського патентного відомства 12 березня, містить зображення, що нагадує логотип McDonald's. (Роспатент)

Віктор Лісовенко, російський патентний повірений, зазначив у LinkedIn, що заява Роспатента вказує на те, що, попри очевидні побоювання, процес захисту товарних знаків та патентів буде, як і раніше, «заснований на тих самих принципах і правилах», що й раніше.

У відповідь на війну в Україні McDonald's оголосив 8 березня, що тимчасово закриє усі свої 850 закладів у Росії. Так само кавовий гігант Starbucks заявив, що піде з країни. Станом на 5 квітня, згідно з даними, зібраними професором Єльського університету Джеффрі Зонненфельдом, з Росії пішли понад 600 компаній.

Максим Попов, асоційований партнер юридичної фірми «Менторс» в Україні, який відстежує заявки на товарні знаки від наслідувачів на сайті уряду Росії, виявив, що більшість заявок належить двом організаціям – косметичній компанії Smart Beauty та фармацевтичній компанії «Біотекфарм-М». Обидві фірми разом подали 37 заявок на західні бренди та логотипи.

«У звичайний час я міг би погодитися з аргументом, що це заявки від тролів, які можна подавати в будь-якій країні. Але це не звичайний час», — сказав Попов The Epoch Times.

Деякі заявки на товарні знаки, подані в Росії протягом останніх кількох тижнів. (Надано Максимом Поповим)

«Російська влада порушує міжнародні угоди та вже скасовує компенсації за патенти для власників з недружніх країн. Російські політики закликають до націоналізації активів західних компаній і ми вже знаємо, що Росія вкрала 400 орендованих літаків», — сказав Попов.

Не виключено, що Росія може вкрасти інтелектуальну власність західних корпорацій, як-от торгові марки та патенти, додав він.

На думку юристів за товарними знаками, якщо російський уряд вирішить порушити права інтелектуальної власності у відповідь на санкції Заходу, це може мати довгострокові наслідки для інвестицій у країну.

За матеріалами The Epoch Times USA