ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російська система електронних платежів допомагає обходити санкції

Велика Епоха
На фотографії зображено монету російського рубля та логотипи платіжних систем Visa, Mastercard та «Русский мир» на банківських картах. Москва, 14 березня 2022 року. (AFP via Getty Images)

Внутрішні кредитні та дебетові операції в Російській Федерації практично не постраждали від західних санкцій та добровільного відходу компаній із країни завдяки альтернативній системі управління внутрішніми платежами, яка була розроблена наприкінці 2010-х років.

Після анексії Криму у 2014 році та подальшої реакції Західного блоку Росія розпочала розробку альтернативної системи платежів, яка дозволила б захистити економіку країни від санкцій.

Ця система, що отримала назву «Мир», працює на базі інфраструктури Національної системи платіжних карток (НСПК). Вона дозволила простим росіянам продовжити користуватися своїми картами навіть після того, як компанії, що випускають ці карти, офіційно розірвали зв'язки з країною.

Зараз Росія пожинає плоди своєї підготовки до гіршого, оскільки західні санкції завдали належного удару по економіці країни. Однак інфраструктура, що лежить в основі внутрішньої платіжної системи Росії, залишається майже незачепленою.

Коли на початку цього місяця Visa та MasterCard пішли з Росії, цей крок був зустрінутий західною пресою з великим ентузіазмом, проте його значення для російської економіки, можливо, було переоцінено.

Згідно зі звітом Nilson Report, на кінець 2020 року в Росії діяло 197 мільйонів карток Mastercard або Visa. Для більшості росіян ці карти продовжать функціонувати, навіть якщо компанії, чий бренд прикрашає карти, оголосять про звільнення з Росії, оскільки система «Мир» вже займається такими транзакціями всередині Росії з кінця 2010-х років.

Однак інфраструктура НСПК має обмежене охоплення за межами Росії, що ускладнює проведення фінансових операцій з використанням карток Mastercard і Visa за кордоном.

Зараз НСПК працює в невеликій кількості країн за межами Росії: у Вірменії, Туреччині, Узбекистані, Об'єднаних Арабських Еміратах, а також в окупованому Росією регіоні Абхазія в Грузії. Хоча російські державні ЗМІ повідомляли, що робляться зусилля щодо поширення НСПК на союзників Росії — Іран і Венесуелу, ці зусилля мають зародковий характер.

Попри складність фінансових операцій для росіян за кордоном, розвиток системи «Мир» дало Росії одну з небагатьох економічних перемог над західними санкціями: хоча Visa і Mastercard намагалися використати свій вплив, щоб ще більше покарати Путіна за вторгнення в Україну, вони виявили, що їхні зусилля в здебільшого марні, оскільки російський уряд запобіг їхнім діям та підготував власну інфраструктуру для управління платіжними операціями своїх громадян.

За матеріалами The Epoch Times USA