ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Війна в Україні вплинула на різке падіння залізничного експорту з Китаю до Європи

Велика Епоха
Китайський експорт до Європи залізницею постраждав внаслідок війни між Росією та Україною. На фотографії зображено поїзд Китай-Європа. (Dan Kitwood/Getty Images)

Після того, як Росія розпочала повномасштабну війну з Україною, західні санкції завдали важкого удару по глобальному проєкту Пекіна «Один пояс та один шлях».

Як повідомила 2 квітня американська газета The Wall Street Journal, хоча Європейський союз офіційно не заборонив імпорт через Росію, за даними експедиторів, залізничні вантажоперевезення цим маршрутом практично повністю заморожені.

Доставка контейнерів з Китаю до Європи коридором протяжністю 1200 км, який проходить через Росію і простягається до Великобританії, є важливою частиною ініціативи китайського генсека Сі Цзіньпіна «Один пояс і один шлях». Це глобальний інвестиційний проєкт, який зв'язує Китай із Європою по суші та морем.

Основні залізничні гілки цього проєкту у європейському напрямку проходять через Росію, Білорусь та Польщу. Порт Санкт-Петербург на заході Росії є ще однією сполучною ланкою. Контейнери з китайськими товарами перевозяться потягами через Сибір, а потім їх вантажать на морські контейнеровози в цьому порту і вирушають до Європи.

Через західні санкції, великі судноплавні та логістичні компанії, такі як A.P. Moeller-Maersk, Hapag-Lloyd AG та експедиторська компанія DB Schenker призупинили свою діяльність, пов'язану з Росією.

Білорусь також потрапила під санкції західних країн за підтримку вторгнення Росії до України. Німецький порт Дуйсбург, який є ланкою китайського Шовкового шляху, у березні попередив, що морські страховики можуть припинити покривати вантажі з Білорусі та Росії.

Джордж Хірадакіс, керуючий директор грецької консалтингової компанії XRTC Business Consultants та радник державного Банку розвитку Китаю, сказав: «Відправляти китайський експорт до Європи поїздом швидше і дешевше, але зараз майже немає руху», «Це хвороблива невдача для ініціативи "Один пояс та один шлях "».

У статті The Wall Street Journal йдеться, що російське вторгнення в Україну ставить китайські компанії з глобальним впливом у скрутне становище. Вони все одно повинні підкоритися, розірвавши або згорнувши ділові зв'язки з Росією, навіть якщо Пекін заявляє, що не братиме участі у західних санкціях під проводом США.

За словами представника адміністрації порту китайського міста Далянь, через падіння попиту, починаючи з березня, експорт залізницею з далянського порту в Європу різко впав. При цьому до російсько-української війни, за даними портового оператора, кількість вантажних поїздів Китай-Європа, що вирушають з Даляня, у січні-лютому зросла на 69% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Наприкінці березня китайська компанія з виробництва та продажу полімерних сонцезахисних матеріалів Shandong Yuma Sunshade Technology заявила, що через війну в Україні та проблеми з логістикою експорт компанії в Україну, Росію та інші країни регіону минулого місяця скоротився. Однак у компанії очікують, що бізнес повернеться до нормального русла після закінчення війни.

Якщо Росія буде повністю виключена із залізничних маршрутів для перевезення товарів з Китаю, контейнерам, що прямують до Європи, доведеться долати великі відстані через Каспійське море та Кавказ, а потім через Румунію та Болгарію. Інсайдери галузі кажуть, що зміна маршруту може призвести до збільшення витрат та складнішої логістики, внаслідок чого може значно скоротитися рух поїздів.

«Багато клієнтів з Європи та Китаю перемістили свої вантажі з залізниці на судна, — говорить Андреа Брінза, заступник директора аналітичного центру Румунського інституту вивчення Азійсько-Тихоокеанського регіону. — Обстановка дуже нестабільна, тому залізничні перевезення містять великі ризики, і ситуація може різко погіршитися».

За її словами, морський транспорт не зможе вирішити проблему заторів, що виникли на залізниці. Вона повідомила, що експорт Китаю вже постраждав, і що санкції та контрсанкції, спричинені російсько-українською війною, можуть змінити експорт Китаю та загальмувати його економічне зростання. Це вплине не лише на європейський експорт до Китаю, а й на китайський експорт до Європи. Вплив може бути досить значним з огляду на те, що морські перевезення пов'язані з високими витратами, затримками та недостатніми транспортними ресурсами.

1 березня Андреа Брінза опублікувала в журналі Foreign Policy статтю під назвою «Війна Путіна вбила мрію Китаю про Євразійську залізницю».

У статті розповідається про вплив російського вторгнення на новий Євразійський сухопутний міст Китаю «Залізничний Шовковий шлях». Це важлива ланка ініціативи Пекіна під загальною назвою «Один пояс і один шлях», за допомогою якої поїзди з Китаю проїжджають через Євразію, щоб продавати китайські товари до Європи. Однак майже половина цих маршрутів проходить через Росію, і на них можуть сильно вплинути європейські санкції.

За матеріалами The Epoch Times