• У Києві розпалюється конфлікт довкола Андріївської церкви

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Середа, 28 травня 2008 року
Світсько-церковні пристрасті навколо пам`ятки 18 століття - Андріївської церкви. Настоятель УАПЦ митрополит Мефодій звернувся до Секретаріату Президента з проханням повністю передати їм храм. Там його ніби підтримують, але офіційних паперів ще не підписали.

Науковці з державного заповідника Софія Київська, якому належить церква, - категорично проти. Кажуть: пам`ятка - в аварійному стані, а священикам реставрувати її самотужки не до снаги.

У заповіднику Софія Київська, частиною якої є Андріївська церква, від коментарів на камеру відмовляються. Кажуть лише: ніяких угод про повну передачу храму Українській автокефальній церкві ще не підписували. Хоча тиск з боку високопосадовців з Банкової таки чиниться.

Світло кинула лише завідувачка відділу заповідника «Андріївська церква» Жанна Литвинчук.

Жанна Литвинчук, завідувачка відділу заповідника «Андріївська церква»: «УАПЦ вимагає передати Андріївську церкву повністю в постійне користування УАПЦ, Окрім того, церква вимагає припинити продаж квитків, проведення лекцій, екскурсій, концертів, які проводяться в Андріївській церкві. Це неможливо зробити, бо Андріївська церква - це пам’ятка архітектури світового значення, вона увійшла до списку скарбів людства п’яти континентів».

У липні ЮНЕСКО має вирішити: вносити єдину в Україні архітектурну пам`ятку італійця Растреллі до списку всесвітньої спадщини чи ні. Заявку ми вже подали. Єдиний клопіт - аварійний стан храму.

Утім, програма його реставрації затверджена, і 20 мільйонів гривень державні мужі обіцяли. Тож шанс потрапити в почесний перелік теоретично є. Якщо церкву зоставлять за заповідником.

Інна Дорофієнко, головний художник-реставратор Укрреставрації: «Там неабияка ситуація з місцем, на якому стоїть Андріївська церква. І йдеться про зсувні моменти, що є причиною руйнування самої архітектури. Це не під силу церкві, тим більше автокефальній, яка не має такої можливості виконати всі інженерні роботи».

На захист архітектурної пам`ятки стали й урядовці. Якщо негайно не почати укріплення пагорба, церква замість потрапити у список ЮНЕСКО сповзе на Поділ.

Максим Стріха, заступник міністра освіти та науки: «Я далекий від того, щоб звинувачувати президента України, але в мене є претензії до радників, які готували ці матеріали, які належним чином не поінформували президента про можливі дуже негативні наслідки такого рішення. Я б хотів більшої наполегливості від працівників музею. Жоден адміністративний тиск і дзвінки не можуть бути виправданням для зміни позиції, для відкликання попередніх договорів».

Як бачить майбутнє церкви духівництво і де воно шукатиме грошей на її ремонт - з перших вуст довідатися не вдалося. Двері митрополії УАПЦ - зачинені. На наш телефонний дзвінок відповіли: владика Мефодій - у відрядженні. У Секретаріаті Президента заспокоїли: компромісний варіант шукатимуть до останнього.

Олександр Биструшкін, керівник головної служби гуманітарної політики СП: «Ми зараз опрацьовуємо питання звернення владики Мефодія про надання можливості повноцінно працювати в церкві. Немає ще офіційних паперів. Вона має залишитися на балансі заповідника. Музей буде і екскурсії, як сказав владика Мефодій, будуть. Неля Михайлівна може продавати квитки не прихожанам, а туристам».

Те, що парафіяни мали купувати квитки, щоб потрапити на службу, нібито й стало приводом для митрополита УАПЦ звернутися до Секретаріату. Нині ж на вході до храму - оголошення «під час богослужінь - вхід вільний». До того ж, кажуть музейні охоронці, не так уже й багато вірян відвідує Андріївську. Зате, скаржаться, цілоденна кіптява від церковних свічок псує унікальний іконостас та монументальний живопис 18-го століття. І якщо відчистити ліплення реставраторам до снаги, то відновити двохсотрічну олійну фарбу, у тріщини якої потрапляє дим, - просто нереально.

 
Джерело:

НТН

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...