• На яких спеціальностях більше бюджетних місць?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Субота, 13 липня 2013 року

В яких вищих начальних закладах цього року було найбільше бюджетних місць та на які спеціальності виділяють фінансування? Експерти зібрали дані про держзамовлення в українських вишах та дійшли висновків: чим керувалось Міністерство освіти при його складанні — незрозуміло.

Найбільше безкоштовних місць у вишах отримали фахівці з інженерної справи та будівництва — 36,6 тисяч місць, або майже третину від усіх місць держзамовлення, виявили експерти з Центру дослідження суспільства.

Трохи менше — 22 тисячі або 20% від усіх бюджетних місць — було виділено на навчання суспільним наукам, праву та бізнесу. Зросла потреба і в ІТ спеціалістах — згідно з держзамовленням, кожен десятий бюджетник цього року — програміст.

ІТ — одна з небагатьох сфер, в якій цього року було виділено більше бюджетних місць у порівнянні з попереднім. Інші галузі втрачали: на 5,5% менше фахівців стали готувати із суспільних наук, права та бізнесу, на 3% — з гуманітарних наук, на 4,5% — з інженерних спеціальностей.

Однак така статистика стосується тільки підготовки бакалаврів. Що стосується повної вищої освіти, найбільше спеціалістів тут також замовляється зі сфери інженерної справи та будівництва, а от магістрів до останнього часу готували більше в сфері суспільних наук.

Виші

Які українські виші отримали більше бюджетних місць?

Найбільше таких отримав Львівський політехнічний інститут, на другому місці — Київська політехніка, на третьому — Київський національний університет ім.Шевченка. На четвертому місці за кількістю бюджетних місць — Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара.

Проте деякі речі для експертів, які аналізували держзамовлення, залишились незрозумілими. Зокрема те, що часто бюджетні місця скорочували у вишах з високим рейтингом, проте додавали вишам, які мають нижчий рейтинг за оцінкою Міністерства освіти.

«Відповідно, можемо зробити висновок: міністерство не керувалось власним рейтингом. Ми не знаємо, чим міністерство керувалось насправді», — говорить Єгор Стадний, експерт Центру дослідження суспільства.

“  Відповідно, можемо зробити висновок: міністерство не керувалось власним рейтингом. Ми не знаємо, чим міністерство керувалось насправді  ”

Єгор Стадний, експерт Центру дослідження суспільства

Що цікаво, загалом всі класичні університети отримали менше бюджетних місць, ніж в попередніх роках, кажуть експерти Центру дослідження суспільства. Винятком став лише Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара.

В цьому вищому навчальному закладі кількість бюджетних місць зросла, причому за всіма спеціальностями — навіть за тими, за якими був спад замовлення по всій країні. Для порівняння, в Києво-Могилянській академії кількість бюджетників скоротилась цього року майже на 8%.

«Не хочу висувати безпідставних звинувачень, але той факт, що кар’єра заступника першого міністра Євгена Сулими безпосередньо пов’язана з цим університетом, викликає щонайменше запитання щодо того, чи міг він як голова конкурсної комісії Міністерства, котра розподіляла місця між університетами, вплинути на зростання кількості місць», — говорить Ірина Світящук, експерт Центру дослідження суспільства.

Скорочення відбулись дуже по-різному між різними університетами, стверджують автори дослідження.

Загалом фінансування освіти з 2010 року зросло тільки на 3%, що з урахуванням інфляції, за словами фахівців Центру дослідження суспільства, є скоріше скороченням фінансування, ніж його зростанням.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...