• Сон-трава – високогірна красуня Криму

  • Алла Лавриненко | Велика Епоха
    Понеділок, 9 травня 2011 року

Цвітіння однієї з найкрасивіших і таємничих весняних квітів Криму, сон-трави, починається в кінці березня – на початку квітня і триває до перших чисел травня. На теплих проталинах, поруч зі сніжниками, з'являються сімейки пухнастих пагонів сон-трави. Вони схожі на маленьких пташенят, які тісно притулилися одне до одного, рятуючись від холодного вітру. Квіти починають розпускатися навіть при нульовій температурі. Це пояснюється будовою пелюсток, схожих на увігнуте дзеркальце, яке притягує сонечко і тримає температуру всередині квітки до восьми градусів тепла.

Чашечка сон-трави нагадує маленький тюльпан, тому його іноді називають «Підсніжним тюльпаном». Сріблясте пухнасте коло стебла з візерункових листочків і пелюсток переливається на сонці, і здається, що квіти сяють. Бузкові й фіолетові дзвіночки погойдуються, чуйно реагуючи навіть на найслабші подихи вітру. Можливо, звідси й латинська назва – «пульзатілла», від «пульзаре» – приводити в рух, дзвонити.

Російська назва сонної трави «простріл» відображено в легенді. Колись один з архангелів прострілив громовою стрілою сон-траву, за якою ховалася нечиста сила. З того часу обходить всяка нечисть простріл за 12 верст.

У багатьох народів назва «сон-трава» тлумачиться як «несуча сон». У російській літературній пам'ятці «Печерський патерик» розповідається, що під час читання нічної молитви біс ходить по храму і кидає в ледачих ченців квіти прострілу, напускаючи на них сон.

Перед негодою і на ніч квіти складають пелюстки і низько схиляють голівки, наче засинаючи. Кажуть, що якщо переночувати на галявинці в оточенні сон-трави, то можна отримати дар передбачення.

Простріл кримський занесений до Червоної книги Криму. Це говорить про те, що не вижити цим прекрасним квітам без захисту людини. Одна з небагатьох полян сон-трави збереглася й оберігається в районі скелі Челтер-кая. Польові квіти не стоять у вазах і не витримують пересадку. В одному із заповідників написані такі чудові слова:

Я зірвав квітку – і вона зів'яла.
Я зловив жука – і він помер
У мене в долоні.
І тоді я зрозумів,
Що доторкнутися до Краси
Можна тільки серцем.

{mospagebreak}

{mospagebreak}

{mospagebreak}

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...