• Враження від Фінляндії — незвичайної країни

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    Понеділок, 24 вересня 2012 року
Финляндия

Ось так розкрилась переді мною Фінляндія, край, де зайці бігають по дорогах, плаче дощ і хмари так низько. Фото: Людмила Влох/Велика Епоха


Мова піде не про центри туризму чи історичні пам’ятки, а про побачене під час подорожі країною тисячі озер*.

Фінляндія зустріла нас дощем і високими ялинками, дорогами з ідеально рівним покриттям і веселими будиночками під низьким небом.

Якось у мене була мрія — у власному житлі поєднати переваги села і міста. Фінляндія втілила це дуже просто і гармонійно: у лісі гарний каркасний дерев’яний будиночок (білий, медовий, рожевий), у дворі яхта. Будинки зовсім не мають парканів, ніякої огорожі, або ж мають зелені огорожі з густопосаджених молодих ялинок, які утворюють живий паркан. Як відгукнувся мій попутник: «Гарний будиночок, газончик і ялинки — просто рай!». Будинки стоять собі на пагорбах, чи виглядають з-під лісу (така собі приватна власність) — розкидані полями і лісами, як гриби, яких так багато у дощовій Фінляндії.

Финляндия

«Гарний будиночок, газончик і ялиночки — просто рай!». Фото: Людмила Влох/Велика Епоха

А перед будинком власна земля — так собі, кілька десятків гектарів поля, чи ферма коней…

Взагалі це дуже чиста країна, яка, здається, не знає, що таке сміття, і використовує у будівництві деревину у поєднанні з найновішими технологіями, які тільки може дозволити собі країна, що входить до Євросоюзу. Тож тут не шукайте пластикових вікон — вони дерев’яні, і зрозуміло чому — кругом ліс. Також деревина завозиться з сусідньої Росії, хоча по густоті лісів Фінляндія — друга країна у світі!

Ось так — все не так, як у нас — мозок автоматично порівнює все з українськими реаліями, іноді схвально киваючи головою, іноді несподівано підскакуючи, зводячи брови у височінь.

Сама Фінляндія вся в новобудовах. Міста стрімко розбудовуються. Де-не-де дерев’яні будинки з різьбленою оздобою (зберігають елементи старовини), які проте не виглядають сіро поряд з найновішими технологіями, наймоднішими прибамбасами сучасного світу.

На роботі фіни підкреслено ввічливі, а в житті дещо замкнені. Взагалі дуже спокійні, стримані, не поспішають проявляти емоції. Життя розмірене, чітке. Вони дуже цінять родину, свято бережуть сімейні традиції.

Ліси тут ошатні і ялинкові. Ялинки, ялинки, ялинки, берізки і знову ялинки. Багатошарові килими моху, виступаючі породи граніту, широке листя папороті та інші рослини, стигла чорниця, величезні кущі малини, як у старовинних російських казках і безліч грибів, які фіни вважають за краще купувати в магазині чи на щонедільних ярмарках.

Дикі звірі тут бігають вільно і спокійно. Лисиці, кабани. Якось перед машиною вискочив заєць і, мабуть, не бажаючи завертати в росу, цивілізовано біг собі дорогою. Двоє оленят на буряковому полі так здивували нашого брата, немов би у коня виросли роги — така це незвичайна картина для українців.

А дорогими марками авто тут нікого не здивуєш ─ роз’їжджають такі екземплярчики. Ось мила усмішка бабусі із сивими кучерями із-за руля маленької червоної автівки. А он поїхала така машина, що ніби виїхала із старого фільму.

Королями дороги тут є байкери, і в цьому не виникає жодного сумніву — достатньо поглянути на їхню горду і величаву постать. А найновіші марки автомобілів — ніби фон.

Мода в одязі — щось просте і зручне: джинси, спортивний стиль, часто з елементами рок-культури. І як національне взуття — гумові черевички, які якнайкраще пасують мокрим пейзажам дощових днів.

* Озер у Фінляндії налічують близько 187 888

* Ліси займають три чверті всієї площі країни і розкинулися на 338 000 кв.враження від Фінляндії
Підписатися:

Коментарі