• Великий Бар'єрний риф може зникнути найближчим часом

  • П'ятниця, 11 січня 2008 року

За словами відомих учених, Великий Бар'єрний риф Австралії може зникнути протягом найближчих десятиліть через підвищення рівня вуглецю, що призводить до загибелі коралові рифи в усьому світі.

У нещодавньому випуску журналу «Science» вийшла стаття, у якій учені змалювали у загальних рисах найпереконливіші на сьогоднішній день дані, які доводять, що коралові рифи зникнуть, якщо рівень вуглекислого газу в атмосфері підвищуватиметься.

На думку авторів, у результаті загибелі коралових рифів постраждає 100 мільйонів людей й один мільйон тварин.

Автори звіту – учасники програми «Дослідження коралових рифів», міжнародної програми із вивчення коралових рифів, що підтримується Всесвітнім банком, Квінслендського університету і понад 40 науково-дослідними інститутами й іншими установами по всьому світу.

Професор Австралійського національного університету Роджер Бредбері, керівник однієї із груп цієї програми каже, що дослідження в основному сконцентровано на деструктивному впливі на корали підвищення температури води. Проте результати останніх досліджень шокували вчених ефектом зростання викидів вуглекислого газу.

«Я був вельми здивований масштабом змін», – сказав в інтерв'ю «Великій Епосі» професор Бредбері. «Ми спостерігали це протягом декількох років, і коли Ви зберете всі дані докупи, вийде щось жахливе».

Дослідження, яке включало інформацію, що збиралася впродовж останніх десяти років, і комп'ютерні моделі на основі хімічних процесів в океані, зареєструвало рівень вуглекислого газу в атмосфері Землі у 380 проміле.

«Це на 80 проміле вище за максимальні показники минулих 740 тисяч років, якщо не минулих 20 мільйонів років», – мовиться у дослідженні.

Температура зростає у тропічних і субтропічних водах впродовж останніх 50 років. За словами авторів, «рифи будуються на їх теплових межах», але якщо рівень вуглецю зросте до 450 проміле, це загрожує рифам вимиранням.

«Підвищена концентрація CO2 [від 600 до 1000 проміле] і збільшення температури від 3°c до 6°c вважаються реальними сценаріями», – мовиться у дослідженні.

Океан поглинає близько одної третини вуглекислого газу CO2, забираючи його з атмосфери. Водночас із тим, що це може вповільнити глобальне потепління, це також збільшує кислотність морської води, сказав Професор Оув Хог-Гульберг, провідний фахівець дослідження й океанолог при австралійському університеті у Квінсленді.

«Це, у свою чергу, зменшує здатність коралів виробляти карбонат кальцію, що є основним будівельним матеріалом для коралових рифів», – відзначив він.

Великий Бар'єрний риф – це найбільший у світі кораловий риф із протяжністю на понад 2300 км уздовж північно-східного узбережжя Австралії. Він складається приблизно із 3 тисяч незв'язаних коралових рифів і близько 900 островів, і є домівкою для 1500 видів риб і 400 видів коралів.

Він вважається однією зі стародавніх і важливих морських екосистем на планеті. Це також найбільша жива структура Землі, що її видно з космосу.

Професор Бредбері сказав, що за цими причинами «лихо буде набагато більш вражаючим на Бар'єрному кораловому рифі», ніж в інших коралових районах.

Коралові рифи, проте, не є єдиними проблемами, про які мовиться у звіті. Професор Бредбері каже, що дослідники все ще продовжували моделювання масштабів дії глобального потепління, але було очевидно, що чинники температури, що зростає, і рівень вуглецю зачеплять усе океанське життя.

«Це торкнеться продуктивності океанів у такий спосіб, що нам не буде це видно», – зазначив він.

Мареа Хаціолос, фахівець із моря та прибережних зон з Усесвітнього банку, каже, що загибель коралових рифів стане руйнівним ударом для людей усього світу.

«Коралові рифи приносять 350 мільярдів доларів прибутку щорічно у товарах і послугах для світової спільноти», – сказала вона.

«Коралові рифи також є важливими економічними активами майже для ста країн у всьому світі», – стверджується на сайті програми із вивчення цієї проблеми. «Однак майже дві третини рифів у світі знаходяться під серйозною загрозою від дій, таких як економічний розвиток і зміна клімату».

«Скорочення концентрації CO2 в океані повинно допомогти у зменшенні небезпеки для рифа, таких як виснаження рибних запасів, забруднення і нестійкий розвиток у прибережних зонах».

За словами професора Хога-Гульдберга, ефект від руйнування коралового рифа стане величезним для країн, що розвиваються і знаходяться у процесі становлення життєво важливих галузей промисловості уздовж їх прибережних районів.

«Теплі і більш кислотні океани, що змінюють свою структуру у результаті зростання CO2 через спалювання палива, загрожують зруйнувати коралові екосистеми рифів, спричиняючи людям повені, прибережну ерозію, втрати їжі та доходів від рибальства та туризму», – сказав він.

«Це трапляється саме тоді, коли багато націй сподіваються, що зростання галузей промисловості, таких як туризм і рибальство дозволить розвиватися їх бідним державам».

Автори звіту також попереджають про небезпеку заподіяння величезної шкоди прибережним поселенням у розвинених країнах унаслідок зростання рівня моря, руйнування мангрових чагарників і плантацій морських водоростей, а також зростаючу штормову активність.

«Дуже отвережує те, що при нашому аналізі ми використовували найбільш м'який сценарій міжурядової групи ООН зі зміни клімату, що все ж таки передбачає серйозні, якщо не руйнівні, наслідки для рифів, де корали відіграють основну роль», – заявив професор Хог-Гульберг.

Ша Адамс. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...