• Розгорається дискусія навколо глобального потепління

  • П'ятниця, 27 квітня 2007 року

Усе більше вчених-кліматологів заявляють, що причини зміни клімату, її інтенсивність і наслідки впливу на людство ще далеко не визначені.

За розповсюдженою теорією про "глобальне потепління", нав'язаною політиками, ЗМІ й більшістю вчених, нагрівання поверхні Землі викликане збільшенням кількості антропогенних парникових газів, таких, зокрема, як вуглекислий газ - продукт індустріалізації. 


Очікувані наслідки: більш сувора погода, танення полярних крижаних шапок, і підвищення рівня моря. Необхідним терміновим заходом, таким чином, стає зменшення кількості викидів вуглекислого газу й зупинка процесу зміни клімату.

Тут немає предмету для суперечки? Насправді, деякі видатні експерти говорять, що наука, яке підтверджує подібні теорії, недостатньо точна.

За словами Дункана Вінгмама, незважаючи на руйнування шельфових льодовиків на Антарктичному півострові, існують дані про те, що антарктичний льодовиковий щит у дійсності збільшується. «Комп'ютерне моделювання клімату обмежене й ненадійне», - говорить доктор Хенк Теннекес. Як повідомляє Едвард Вегман, статистика, що лежить в основі пророкування клімату, має недоліки, а ті хто знається на статистиці, як правило, не задіяні в дослідницьких проектах.

Усі визнають, що фактичний вплив викидів парникових газів на зміну клімату недостатньо витлумачений, і досить важко відрізнити приналежність людини до цього процесу від природних коливань.

Взаємозв'язок із Сонцем

Одна з альтернативних теорій пов'язує процес зміни клімату із сонячною активністю. Доктор Свенсмарк із Національного космічного центру Данії виявив зв'язок між космічним випромінюванням і утворенням низької хмарності.

Чим більше космічних променів потрапляє на Землю, тим менша хмарність, яка відіграє значну роль в охолодженні поверхні планети.

Однак, потужність магнітного поля Сонця, яке відхиляє космічні промені від Землі, протягом 20 століття збільшилася вдвічі. За словами доктора Свенсмарка, як повідомляється в Canadian National Post, це поле захищає Землю від величезної кількості космічних променів, що теоретично призводять до глобального потепління.

Доктор Вейсс із Кембриджського університету пов'язує зміну температури Землі із сонячними плямами: чим менше сонячних плям, тим холодніший клімат на планеті.

У часи середньовіччя поверхня Землі була досить теплою, настільки теплою, що вікінги могли влаштуватися в Гренландії (прим. острів у Північному Льодовитому океані), а британці виготовляти вино.

Проте, в 17 столітті, протягом 70-літнього періоду відсутності сонячної активності, називаного "малим льодовиковим" періодом, змерзнув порт Нью-Йорка, і поселенці-вікінги покинули Гренландію в пошуках більш теплого клімату.

За даними дослідження, проведеного доктором Вейссом, у майбутньому можуть знову настати подібні прохолодні періоди.

Наука в протистоянні політиці

Урядова політика перебуває під значним впливом наукових звітів підконтрольної ООН Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК).

Останній короткий звіт політиків вийшов у лютому, але основний науковий звіт не буде опублікований до травня.

Дві з половиною тисячі провідних учених з усього світу взяли участь у даному проекті, у тому числі й доктор Ричард Тол, доктор Ричард Ліндзень і доктор Кристофер Лендсі. Вони заявили, що результати їхніх досліджень були перекручені або проігноровані для задоволення певних політичних цілей.

Річ у тім, що згідно із принципами МГЕЗК у науковий звіт можуть бути внесені виправлення відповідно до короткого звіту політиків, написаного державними чиновниками.

Доктор Лендсі - експерт по ураганах і один із провідних авторів звіту після цього відмовився від посади.

"Особисто я не можу сумлінно продовжувати брати участь у процесі, який я розцінюю як упереджений план дій, необґрунтований із наукового погляду", - заявив він у відкритому листі.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...