Субота, Січ 22, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Науковці визначили найбільш теплолюбну тварину на планеті

Четвер, 10 вересня 2020 року

Найбільш теплолюбною твариною на планеті, згідно сьогоднішніх даних, є  морський глибоководний кільчастий хробак Paralvinella sulfincola. Він живе в районах гідротермальних джерел на дні Тихого океану. Експерименти, що проводилися в акваріумі з високим тиском, показали, що ці хробаки віддають перевагу температурі від 40 до 50°C і легко витримують тимчасове підвищення температури до 55°C.

Фото: inverts.wallawalla.edu/Annelida/Alvinellidae/Paralvinella_sulfincola.html

Глибоководні гідротермальні джерела – справжні оазиси життя у малонаселених глибинах океану. Завдяки сірководню, що надходить із надр землі, організми забезпечені всією необхідною їжею. Такі гідротермальні співтовариства, на відміну від усіх інших екосистем нашої планети, одержують практично всю необхідну енергію не від сонця, а із земних надр.

Оскільки температура морських гарячих джерел іноді досягає 350°C, то більшість тварин тримаються подалі – там, де температура не перевищує 30°C.  А багато прокаріотів (бактерії й археї) відрізняються набагато вищою жаростійкістю. Наприклад, відомо про прокаріотів, які найкраще розвиваються при температурі 100-105°C і починають сильно мерзнути вже при 80°C. Для еукаріот – організмів із клітинним ядром (до них належать тварини, рослини, гриби й найпростіші) – максимально припустимою є набагато нижча температура. Найбільш теплолюбним представником еукаріот, очевидно, є гриб Chaetomium thermophile, що росте при 55°C. Для переважної більшості тварин навіть така температура вже є смертельною.

Фото: inverts.wallawalla.edu/Annelida/Alvinellidae/Paralvinella_sulfincola.html

Дослідники тихоокеанських гідротерм давно звернули увагу на те, що кільчасті хробаки Paralvinella sulfincola підбираються до виходів перегрітих підземних вод набагато ближче, ніж інші тварини. Однак виміряти точну температуру тих вод виявилося складним. Вирішили це питання зоологи із Гарвардського університету та Університету штату Вашингтон (США). Вони створили для піднятих із глибини 1800 м хробаків прийнятні умови існування у спеціальному акваріумі з високим тиском. Глибоководні хробаки в цьому акваріумі почували себе природньо, і вчені визначили їх температурні вподобання. З’ясувалося, що ці тварини віддають перевагу температурі від 40 до 50°C, а іноді ненадовго заповзають і в райони із температурою 55°C. У воді 60°C вони гинуть.

Фото: inverts.wallawalla.edu/Annelida/Alvinellidae/Paralvinella_sulfincola.html

Цим був установлений тепловий рекорд для тваринного світу. Хоча деякі з членистоногих (наприклад, рачок Potamocypris і мураха Cataglyphis) можуть витримувати нагрівання до 50°C протягом нетривалого часу, тільки хробак Paralvinella sulfincola почуває себе при такій температурі комфортно.

За матеріалами: Peter R. Girguis, Raymond W. Lee. Thermal Preference and Tolerance of Alvinellids // Science. 2006. V. 312. P. 231. 

Comments   

загрузка...