• Інтенсивність ураганів і кліматичні зміни

  • Четвер, 3 листопада 2005 року

Існує зрозумілий взаємозв'язок "між інтенсивністю і числом ураганів і розігріванням планети", - такий висновок зробила д-р Юдіфь Каррі на зборах Всесвітнього банку. Д-р Каррі і д-р Петер Вебстер представили результати своїх досліджень у статті, опублікованій у вересневому номері журналу "Наука".

Автори обґрунтовують свої висновки на основі вивчення ураганів за період з 1970 по 2004 рік, використовуючи Всесвітню інформаційну систему збору даних. Сила ураганів класифікується за шкалою від 1 до 5, в залежності від швидкості вітру (1 відповідає найменшій, 5 - найбільшій швидкості). За останні 35 років зменшувалася кількість ураганів категорії 1, категорія 2 і 3 залишалася в попередньою. Навпаки, збільшилася кількість ураганів 4 і 5 категорій з 40 в 1970-му році до 90 щорічно в 1990-і роки, тепер ця цифра зберігається.

Ураган Катріна відповідав 4-й категорії, коли досяг Луїзіани, але на поверхні землі він підсилився до 5-ї категорії. Вивчивши можливі причини виникнення ураганів, д-р Каррі і її колеги знайшли залежність між підвищенням температури на 0,5 градуса на поверхні моря на всій земній кулі і збільшенням кількості ураганів. "Причина ураганів має численні складові, дуже важлива температура поверхні океанів", - підтверджує д-р Каррі. "Вода в Мексиканській затоці цього року на поверхні й до деякої глибини тепліше, ніж зазвичай". Інші важливі причини ураганів - вітер і вологість повітря.

Пояснення причин посилення інтенсивності ураганів підвищенням температури води на поверхні, проте, не прояснює, чому ж відбувається це збільшення температури. Це один з аспектів потепління клімату. З одного боку, неможливо заперечувати дані про підвищення температури поверхні океанів, з іншого, ще належить зрозуміти дійсну причину цього. Д-р Каррі повідомила свої висновки про природу цього феномена.

Зокрема, це явище має корені у збільшенні забруднення атмосфери таким газом з парниковим ефектом, як діоксид вуглецю (СО2). Вона підтвердила свою думку про те, що потепління планети, викликаючи урагани, має також найсерйозніші наслідки для суспільно-економічного життя. Дехто стверджує, що недавні удари ураганів - передвісники одного з найбільших циклів ураганів. Принаймні, Всесвітня система збору даних вказує, що урагани, котрі налетіли на американські пляжі, складають 0,2% від всієї загальної кількості в світі.

Урагани, що торкнулися США, "ніяк не пояснюють всіх кліматичних змін у світі". Потрібні додаткові дослідження, щоб пояснити всі зміни

Ніколас Зіфчак. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...