• ЮНЕСКО додає 7 природних визначних пам'яток до списку Всесвітньої спадщини

  • Понеділок, 25 липня 2005 року

Купол Фредфорта в Південній Африці, Долина китів у Єгипті, півострів Ширетоко в Японії, два фіорди в Норвегії, острова в Каліфорнійській затоці в Мексиці, лісовий комплекс Донг Пайєн-као Яй у Таїланді, національний парк Коіба в Панамі – от сім визначних природних місць, внесених у список ЮНЕСКО, Комітетом із всесвітній спадщини, який очолює південноафриканець Темба Вакаші.

«Із внесеними сьогодні визначними пам'ятками список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО став нараховувати 160 природних і 24 змішаних типу (включающего природні й культурні пам'ятники) визначних місць, що мають загальне, виняткове значення», - вказується в комюніке Організації ООН по утворенню, науці й культурі (ЮНЕСКО), опублікованому 15 липня.

Купол Фредфорта в Південній Африці, приблизно в 120 км на південний захід від Йоганнесбурга, являє собою верхню частину цільного величезного метеориту. Він має вік в 2023 мільйона років. Це найбільший космічний об'єкт зі знайдених на Землі. Це найбільший і самий заглублений метеорит з радіусом в 190 км. Купол Фредфорта - саме велике свідчення вивільненої енергії на планеті. Цей купол - найважливіший геологічний зразок, що займає особливе місце в нашому розумінні еволюції планети.

Ваді Аль-Хітан, Долина китів, розташована в західній пустелі Єгипту, ця пустеля містить викопні самі древні останки виду китів, тепер згаслого, - archaeoceti. Цієї кістки залишилися з незапам'ятної стародавності, вони - свідчення важливого етапу еволюції: початковий етап водного життя китів, що були до цього сухопутними ссавцями. Це самий древній зразок перехідного періоду. Кількість, якість і концентрація в одному місці цих останків, по істині, унікальна. Все начебто б спеціально збережено в цьому дивному пейзажі. Останки в Аль-Хітане належать молодим особинам archaeoceti на останній стадії втрати ними задніх кінцівок. У них уже досконала гідродинамічна форма сучасних китів, але ще видні залишки черепа й зубів.

Півострів Ширетоко перебуває на північному сході самого північного острова Японії Хоккайдо. Це місце дуже наочно демонструє взаємодію экосистем води й сухлдолу, їхню незвичайну продуктивність, що перебуває під впливом сезонних льодів на найнижчій паралелі північної півкулі. Це дуже цінне місце по збереженню земних і водних видів життя, серед яких багато хто - на стадії вимирання або живуть тільки тут, наприклад, кетупа Blakiston і рослину Viola kitamiana. Це також всесвітньо значиме місце для перелітних птахів і морських птахів, що перебувають у небезпеці, для багатьох видів лососевих риб і морських ссавців, зокрема, Стеллерів вухастий тюлень і китоподібних.

У західній частині Норвегії, на північний схід від міста Берген, на відстані 120 км один від іншого розташовані два фіорди Гейрангер-фьорд і Нерой-фьорд. Обоє із самих довгих й глибоких у світі і вважаються найпривабливішими на планеті по красі й оригінальності виду, що відкривається. Виняткову красу надають кристалічні стрімчасті, вузькі стіни, що піднімаються на висоту в 1400 м над морем і опускаються на 500 метрів у глибину. Ці кам'яні стіни подекуди опускаються уступами, створюючи враження каскадів, по яких стікають гірські річки. Вони беруть початок з льодовикових озер у реліктових хвойних лісах на високих стрімчастих горах. Залишки вівчарських притулків, втім, давно покинутих, пожвавлюють пейзаж, роблячи легкі натяки на присутність людини.

На північному сході Мексики розташований район, що складається з 244-х островів і острівців і прибережної смуги в Каліфорнійській затоці. Море Кортеса з його островами є особливою природною лабораторією по вивченню різних видів тваринного свіу. Крім того, тут представлені всі види «робіт» океану, які він виробляє в світі, що робить цей край прекрасною навчальною базою. Це місце, де острова з їхнім нерівним пейзажем зі скелями, що піднімаються, і плоскими піщаними пляжами контрастують із дійсною пустелею, і все це вдивляєтся в бірюзові чисті води. Тут зустрічається 695 видів водоростей, що більше чим у який би то не було морській або озернійї частині світу, що віднесено в список всесвітньої спадщини.

Лісовий комплекс Донг Пайєн-као Яй у Таїланді простягнувся на 230 км від національного парку Та Прайя до камбоджійської границі. Це гориста місцевість із висотами від 100 до 1300 метрів, де 7500 га із загальної площі в 615500 га розташовані вище 1000 метрів. Північна частина цієї території нагодована водами ріки Мун, припливу Меконгу. У південній частині численні каскади й гарні ущелини, з яких випливають чотири потоки, що впадають у ріку Прачинбури. У цих лісах водиться більше 800 видів тварин.

Національний парк Коіба на широкому західному узбережжі Панами розкинувся на острові Коіба й ще 38 островах і в прибережній зоні затоки Чирики. Захищені від холодних вітрів і ураганів, подібних Ель Ніньо, ці тропічні вологі ліси Тихого океану зберегли виняткову місцеву фауну ссавців, птахів і рослин. Це останній притулок деяких видів таких птахів, як хохлата гарпія.

Велика Епоха (франц. мова)

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...