ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Раптове зникнення медоносних бджіл

Велика Епоха
Ситуація, яка проявилася шість років тому, раптово загострилася з жовтня 2006 р. Шість років тому було зафіксовано стійке зникнення значної кількості природних запильників: комах, птахів і кажанів, за допомогою яких квіти перетворюються у фрукти.

Куди зникли всі плодоносні бджоли? Фото: Photos.com
Куди зникли всі плодоносні бджоли? Фото: Photos.com
З жовтня 2006 р. у небувалих масштабах почалося масове зникнення медоносних бджіл. Один бджоляр із Середнього Заходу, за даними листопада 2006 р., що мав здорових бджіл, втратив 96 % бджолиних сімей і опинився на грані банкрутства.

Хоча деякі райони були уражені бджолиними кліщами, мова йде про зникнення цілих колоній, коли у вулику залишаються окремі особини! Таке явище отримало назву "Порушення, які призводять до краху колонії". Бджоли зникають, при цьому мед, віск і інші бджолині продукти залишаються на місці. Ця проблема зафіксована в 24 штатах США, Іспанії й Польщі. Джеррі Хейз, голова відділу пасічного господарства Департаменту сільського господарства у Флориді говорить: "Я задаюся питанням: хіба медоносні бджоли - канарки у вугільній шахті? Що бджоли хочуть сказати нам, людям, на що ми повинні звернути увагу?"

Бджоли впродовж багатьох років перебували в умовах стресу, знесилені кліщами й постійними перевезеннями вуликів, харчуючись кукурудзяною патокою. Фунгіциди (прим. речовини, які вбивають грибки), інсектициди (прим. препарати для знищення комах) і гербіциди (прим. речовини, які перешкоджають росту бур'янів) послабили імунну систему бджіл, яка й так вже була підірвана, як і в інших комах. Ріст населення та використання хімікатів, представляють ще одну небезпеку для бджіл.

Генетично модифіковані рослини містять у собі гербіцидний і інсектицидний гени, які, за даними досліджень німецьких учених, передаються бактеріям у кишечнику нелітних бджіл, що не залишають вулик. Той факт, що віруси часто передають гени одного організму іншому, призвело до того, що це відкрило протиприродні двері між біологічними видами, через які можуть передаватися гени.

Наразі є багато припущень, щодо навколишнього середовища. Хейз продовжує міркувати на цю тему: "Примітно, що при порушеннях, які призводять до краху колонії, бджоли залишають колонію й не повертаються, що, як правило, не властиво суспільним комахам - залишати матку і її виводок, або нелітних бджіл. Очевидно, вони не можуть знайти дорогу назад додому. Імідахлорид, який застосовується для стримування термітів, діє так само. Одним зі способів боротьби з термітами є те, що вони, харчуючись цією речовиною, ідуть і не можуть згадати, як повернутися назад. Це речовина також руйнує імунну систему, у результаті чого нормальні мікроорганізми в них стають патогенними. Імідахлорид також використовується як інсектицид на заводах".

У США 130 млн. генетично модифікованих культур, з якими можна використовувати велику кількість гербіцидів, не зашкоджуючи їм. Є також рослини, які містять інсектицидні гени, які заманюють бджіл. Бджоли працюють безупинно, забезпечуючи нас продовольством вартістю приблизно 14 млрд. доларів США. За підрахунками, біля третини продуктів харчування ми споживаємо завдяки бджолам. Вентилятори, вертольоти й інші методи не досить ефективні для запилення.

Версія англійською