• Етанол: економічна вигода чи екологічна невдача?

  • Субота, 9 вересня 2006 року

Новий завод у канадській провінції Онтаріо дасть робочі місця, але чи зменшить він викид парникових газів?

Новий завод з виробництва етанолу* у містечку Ейлер канадської провінції Онтаріо, як стверджують інвестори проекту, підніме економіку регіону. Проте викликає питання вплив усе зростаючого виробництва палива на навколишнє середовище, адже воно є процесом, що вимагає енерговитрат.

Місцем під майбутній завод в Ейлмері з виробництва етанолу з кукурудзи, будівництво якого коштуватиме 87 мільйонів доларів, є ділянка площею близько 20 гектарів. Як очікується, завод матиме виробничий потенціал 150 мільйонів літрів.

Канадський Об'єднаний кооператив із переробки зерна (ОКПЗ) – група постачальників зерна, яка реалізовує цей проект. ОКПЗ є однією з п'яти компаній, що отримали фінансування у рамках програми розширення використання етанолу. Ця програма є важливою частиною зусиль Канади з доведення виробництва бензину з десятивідсотковим вмістом етанолу до 2010 року до 35% від загального виробництва бензину у країні, – стверджують Природні ресурси Канади.

Підписавши у 1997 році Кіотський протокол, Канада зобов'язалася знизити викид парникових газів до 6% від рівня 1990 року. Розширення використання етанолу було частиною плану зміни клімату, створеного в 2002 р. урядом Канади для досягнення цієї мети.

Інтерес до етанолу зростав, оскільки розглядався як екологічно прийнятна альтернатива викопному паливу. Етанол – це є поновлювані ресурси, які отримують шляхом бродіння такої сировини, як кукурудза та пшениця. Він допомагає досягненню більш повного згорання і змішується із бензином для зменшення викидів чадного газу з вихлопних труб автомобілів.

Етилований бензин** з десятивідсотковим умістом етанолу (Е-10) нині є доступним на понад 1000 заправок по всій Канаді. Він може використовуватися у будь-яких автомобілях, випущених з 1980 року, повідомляють Природні ресурси Канади.

Проте деякі дослідження енергетичного балансу виявили, що на виробництво етанолу може витрачатися більше енергії, ніж він приносить. Це піднімає питання того, чи є вартою справою розширення заводів із виробництва етанолу.

Дослідники також дійшли висновку, що для виробництва етанолу необхідно більше енергії, ніж для бензину. Таким чином, користь від нижчого викиду газу під час згорання етанолу втрачається через більшу кількість викидів під час виробничого процесу.

«Етанол може створити більше парникових газів, ніж сам бензин», – каже Джеремі Браун, аналітик Інституту Фрейзера і менеджер Канадської служби статистики.

Турбує ще й те, що етанол містить менше енергії, ніж бензин. Дослідники стверджують, що витрати на паливо для вантажівок типу пікап, заправлених етанолом, можуть становити на 250 доларів на рік більше, ніж при заправці бензином. Департамент енергетики США відзначає, що транспортному засобові, щоб проїхати ту ж саму відстань, палива E85 (паливна суміш, що на 85% складається з етанолу) необхідно в 1,4 раза більше, ніж бензину.

У відповідь на критику голова ОКПЗ Том Кокс каже, що у вирощуванні кукурудзи зараз використовуються більш передові технології, внаслідок чого кількість енергії, необхідної для виробництва етанолу, знижується.

* Те ж саме, що й етиловий спирт.

** Етилований бензин – бензин, змішаний з етанолом.

Рорі Сюй. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...