ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США розширили санкції проти Росії, посиливши тиск на Китай, Туреччину та ОАЕ

Велика Епоха
(istockphoto)

Ухвалений у середу в США пакет санкцій спрямований проти китайських компаній, які допомагають Росії вести війну в Україні, і підвищує ставки для іноземних фінансових установ, які працюють із російськими організаціями, що потрапили під санкції.

Крім того, санкції торкнулися фінансової інфраструктури Росії в спробі обмежити обсяг грошових потоків, що надходять у Росію і вивозяться з неї. Незабаром після оприлюднення санкцій Московська біржа оголосила про припинення операцій з доларами і євро.

Від початку війни США запровадили санкції проти більш ніж 4000 російських підприємств і приватних осіб, намагаючись перекрити потік грошей і озброєнь до РФ. Проте в Росії постійно з'являються нові компанії, які намагаються перебудувати ланцюжки поставок.

«Ми повинні бути гранично чесними з самими собою: Путін — дуже здібний противник, який готовий пристосовуватися і знаходити охочих співпрацювати», — сказав в інтерв'ю The Associated Press Аарон Форсберг, директор з політики та реалізації економічних санкцій Державного департаменту.

Хоча санкції не зупинили потік нелегальних товарів, мета полягає в тому, щоб ускладнити для Росії отримання найважливіших технологій, а також підвищити націнку на товари. Ухвалений у середу пакет санкцій зачіпає понад 100 мільйонів доларів у торгівлі між Росією і постачальниками для її війни.

Понад 300 нових санкцій здебільшого спрямовані на те, щоб перешкодити приватним особам і компаніям у таких країнах, як Китай, Об'єднані Арабські Емірати та Туреччина, допомагати РФ обходити західні блокування на отримання ключових технологій. Вони також погрожують санкціями іноземним фінансовим інститутам, якщо вони вестимуть бізнес практично з будь-якою російською організацією, що потрапила під санкції, виходячи з того, що Кремль перевів російську економіку на військові рейки.

Російські військові «відчайдушно потребують доступу до зовнішнього світу», — сказала міністр фінансів Джанет Єллен.

Заява була зроблена незадовго до того, як президент Джо Байден прибув до Італії, де він та інші лідери G7 терміново розглядають можливість надання допомоги Україні, включно з перетворенням заморожених російських активів на мільярди доларів для її підтримки.

Посилення тиску на Китай

У середу сім китайських і гонконгських компаній були притягнуті до відповідальності за постачання в Росію матеріалів на мільйони доларів, включно з компонентами, які можуть бути використані в російських системах озброєння.

Американські чиновники стверджують, що Китай є провідним постачальником критично важливих компонентів у Росію, поставляючи як китайські, так і західні технології.

У середу США ввели санкції проти китайської державної оборонної компанії, яка, за словами офіційних осіб, постачала військове обладнання для використання в російському оборонному секторі.

За словами Бенджаміна Гілгенстока, старшого економіста Київської школи економіки, цей крок дає зрозуміти, що США «готові вступити на більш підступну територію», посиливши тиск на китайський уряд.

«Ми розглянемо питання про підтримку (Китаєм) російської оборонної промислової бази. І ми протистоятимемо неринковій політиці Китаю, яка призводить до згубних глобальних наслідків», — заявив у вівторок журналістам прес-секретар Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі.

Пекін не хоче припиняти цінну торгівлю, яка коштує великих грошей, і не хоче «посилювати тиск на Путіна в цій війні», сказав Яніс Клюге, фахівець із санкцій проти Росії з Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки в Берліні (SWP).

Головний радник президента США Джо Байдена із зовнішньої політики Джейк Салліван сказав журналістам дорогою на G7, що послання Китаю та іншим країнам полягає в тому, що вони «серйозно ризикують нарватися на Міністерство фінансів і потрапити під санкційний режим».

Страх викликати вторинні санкції — ефективна загроза, кажуть аналітики.

Хоча голова КНР Сі Цзіньпін, можливо, не хоче сприяти запровадженню західних санкцій проти Росії, «китайські банки завжди були дуже обережними, щоб не стати об'єктом вторинних санкцій, бо це буде дуже дорого коштувати», сказав Клюге, вказавши на випадки, коли китайські банки припиняли відносини з російськими клієнтами.

Туреччина та ОАЕ

Крім Китаю, США націлилися на підприємства Туреччини та Об'єднаних Арабських Еміратів, які, за словами чиновників, відправляли високопріоритетні товари компаніям у Росії, зокрема підприємствам, які вже потрапили під санкції.

У грудні Білий дім заявив, що іноземні фінансові установи можуть потрапити під санкції, якщо вони працюють із підприємствами російського оборонного сектора. Розширення санкцій у середу означає, що тепер ці установи можуть зіткнутися з подібними заходами, якщо вони працюватимуть практично з будь-якою російською організацією, що потрапила під санкції.