ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай назвав смерть Олексія Навального "внутрішньою справою Росії"

Велика Епоха
Олексій Навальний під час дзвінка по відеозв'язку зі своєї колонії на екрані, встановленому під час судового засідання в Москві 17 травня 2022 року. (Кирило Кудрявцев /AFP via Getty Images)

"КПК стала на бік Росії через смерть Навального, тому що ситуація з правами людини в Китаї ще гірша, ніж у Росії", — каже один із борців за демократію в Китаї.

У той час як світова громадська думка загалом засудила Кремль за раптову смерть лідера російської опозиції Олексія Навального, Пекін зайняв протилежну позицію, назвавши смерть "внутрішньою справою Росії".

16 лютого Москва оголосила, що Навальний помер у в'язниці за Полярним колом, де він відбував покарання. За словами адміністрації в'язниці, 47-річний Навальний відчув себе погано, впав після прогулянки і майже одразу втратив свідомість; медики не змогли його реанімувати.

Всупереч суспільному резонансу, представник Міністерства закордонних справ Китаю відмовився коментувати смерть Навального, коли його запитало про це агентство AFP 17 лютого. Він сказав, що це "внутрішня справа Росії".

На підтвердження офіційної позиції на найбільших китайських порталах Baidu і NetEase і в соціальних мережах країни було опубліковано кілька повідомлень, які, імовірно, належать найнятим китайським режимом коментаторам, у яких Путіна зображували жертвою західної змови, а смерть Навального — результатом цього.

Російський опозиціонер Олексій Навальний, його дружина Юлія (праворуч), політичний опонент Любов Соболь (ліворуч) та інші демонстранти проводять ходу в центрі Москви в пам'ять про вбитого критика Кремля Бориса Нємцова 29 лютого 2020 року. (Кирило Кудрявцев /AFP via Getty Images)

В інтерв'ю Epoch Times Ван Цзюньтао, китайський дисидент і голова Національного комітету Демократичної партії Китаю, згадав про інтерв'ю Путіна американському ведучому Такеру Карлсону.

Путін заявив, що комуністичний Китай становить велику загрозу. "Захід більше боїться сильного Китаю, ніж сильної Росії, тому що в Росії проживає 150 мільйонів осіб, а в Китаї — 1,5 мільярда", — сказав він.

Однак, зазначив Ван Цзюньтао, "Китайська комуністична партія (КПК) має потребу в Росії як у союзнику — тому, що б не говорила і не робила Росія, Пекін мовчатиме".

Політолог Цінь Пен зазначив, що Пекін не засуджуватиме Путіна за смерть Навального, оскільки "режим КПК також утримує під вартою безліч політичних в'язнів, а також в'язнів сумління, включно з практикуючими Фалуньгун, багато з яких померли в ув'язненні".

Багато випадків смерті в китайських в'язницях також викликають підозри і не мають переконливого офіційного пояснення.

Ван Цзюньтао вважає, що у КПК немає іншого вибору, окрім як стати на бік Росії у випадку зі смертю Навального, оскільки ситуація з правами людини в Китаї ще гірша, ніж у Росії, а китайське партійно-державне керівництво вважає Росію своїм стратегічним союзником.

Олексій Навальний набув великої популярності, критикуючи корупцію путінського режиму. У 2021 році його ув'язнили на 30 років за численними звинуваченнями.

Раніше Навального отруїли в Росії, а потім він проходив лікування в Німеччині у зв'язку з отруєнням нервово-паралітичною речовиною, яку німецькі лікарі ідентифікували як "Новачок" (отруту, розроблену за радянських часів). Кремль заперечує свою причетність до цього.

За матеріалами The Epoch Times